Święto Prowincji 2010 r. – przygotowane przez Komitet Organizacyjny (w której skład wchodzi o. Piotr Pawlik, przewodniczący Prowincjalnej Komisji do spraw Apostolstwa, gwardian miejsca, o. Zenon Garus, ekonom prowincji, o. Wojciech Kulig oraz ceremoniarz prowincjalny, o. Piotr Pliszka) odbyło się w klasztorze ostródzkim, gdzie przełożony domu, o. Zenon Garus, wraz ze wspólnotą gościnnie przyjęli współbraci z niemal wszystkich polskich konwentów (z wyjątkiem Darłówka, skąd bracia nie mogli przybyć z przyczyn niezależnych), a także z zagranicy (Litwa, Niemcy, Ekwador, Kenia). Łącznie do malowniczo położonej Ostródy przybyło prawie osiemdziesięciu braci ze wszystkich etapów formacji: bracia postulanci wraz z magistrem, o. Rafałem Zarzyckim, klerycy z Łagiewnik z rektorem, o. Michałem Baranowskim, bracia młodsi i starsi (zabrakło jedynie – z oczywistych względów – braci nowicjuszy).
Braterskiemu spotkaniu przewodniczył Minister Prowincjalny, o. Adam Kalinowski. On to przewodniczył Liturgii Godzin, która rozpoczęła Święto Prowincji. Po modlitwie brewiarzowej, która odbyła się w wybudowanym niedawno kościele, zebrani wysłuchali prezentacji o. Rafała Szymkowiaka OFM Cap na temat funkcjonowania franciszkańskiej parafii. O. Rafał to doktor teologii (specjalizacja katechetyka), wykładowca w WSD kapucynów w Krakowie, współpracownik Centrum Szkolenia Liderów i Wychowawców im. P. Arrupe w Gdyni (praca z młodzieżą trudną i subkulturami), a także Centrum Edukacyjnym Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie (profilaktyka uzależnień i praca z młodzieżą), duszpasterz „Młodzieży Alternatywne i akademickiej, rekolekcjonista, współautor książek metodycznych do katechezy. W swojej prezentacji przedstawił aktualne statystyki dotyczące wiernych w Polsce, a zwłaszcza młodzieży w szkołach. Zebrał także w całość informacje dotyczące dobrego funkcjonowania parafii franciszkańskiej, która jest jednym ze sposobów kroczenia ku Bogu i doświadczania żywego Pana. Bracia od lat posługujący w duszpasterstwie może nie usłyszeli wiele nowości, ale przypomnieli sobie podstawowe prawdy związane z relacjami międzyludzkimi, byciem czytelnym świadectwem i pielęgnowaniem charyzmatu franciszkańskiego w posłudze duszpasterskiej.
Po prezentacji rozpoczęła się centralna część Święta Prowincji – wspólnotowa Eucharystia, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Adam. On także wygłosił homilię (można jej wysłuchać poniżej). W czasie liturgii, na której zebrali się przedstawiciele wspólnot parafialnych i inni wierni oraz ministranci, pięknie śpiewał chór miejski. Po homilii zakonnicy odnowili swe śluby – o. Prowincjał klęcząc przed ołtarzem, zaś bracia stojąc wymówili wspólnie formułę ślubowania Bogu.
Od stołu Słowa Bożego i Eucharystii bracia przeszli do refektarza (w który zmieniła się duża sala w piwnicy klasztornej), by kontynuować świętowanie. Pięknie przygotowany i podany obiad posilił zebranych. Po posiłku bracia mieli czas na rozmowy, spacer czy chwilę odpoczynku. Równo o godz. 15.oo w kościele, wspaniale o tej porze oświetlonym przez wpadające przez okna promienie słońca, zrobiono tradycyjne wspólne zdjęcie, a następnie bracia na nowo zatopili się w modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Po adoracji, o godz. 15.3o odśpiewano uroczyście Nieszpory, którym przewodniczył Minister Prowincjalny. Przed błogosławieństwem podziękował gospodarzom za miłe przyjęcie, wszystkim braciom za przybycie i przekazał aktualne wiadomości dotyczące prowincji. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Bogurodzicę.
Kolejne braterskie spotkanie z okazji rocznicy powstania prowincji św. Maksymiliana odbędzie się w Gdańsku, w październiku 2011 r., a będzie to okrągła, bo dwudziesta piąta rocznica. Uczestniczyć w niej będzie Minister Generalny.
Choć w dzień Święta Prowincji z samego rana chwycił przymrozek bracia opuszczając Ostródę serca mieli rozgrzane wspólną modlitwą, dziękczynieniem i doświadczeniem braterstwa, które jest szczególnie ważnym doświadczeniem w naszych niełatwych czasach.
Więcej na: www.franciszkanie.gdansk.pl