Franciszkanie – Anglia: Niezwykli nowicjusze

Wiele ważnych wydarzeń wyznaczało historię zakonu franciszkańskiego w Anglii, od momentu kiedy "Szarzy Bracia" (Greyfriars – zwyczajowa nazwa franciszkanów w UK) przybyli do Canterbury w 1224 roku.
Jedno z najnowszych takich wydarzeń miało miejsce w kaplicy franciszkańskiego Międzynarodowego Centrum Studiów w Canterbury 16 maja br. Podczas uroczystej wieczornej modlitwy, bracia Paschal Worton i Maximilian Martin otrzymali szare habity franciszkanów konwentualnych, rozpoczynając kanoniczny rok nowicjatu. Ich historia jest jednak wyjątkowa.


Bracia Paschal i Maximilian byli członkami Towarzystwa Świętego Franciszka w Kościele Anglikańskim, obydwaj wyświęceni na kapłanów anglikańskich, odpowiednio jako prezbiter i diakon. W ciągu ostatnich kilku lat każdy z nich doświadczał pogłębiającego się wezwania aby poprosić o przyjęcie do Kościoła Rzymskokatolickiego. Ich przewodnikiem na tej drodze stał się o. Alban McCoy OFMConv., katolicki kapelan na Uniwersytecie w Cambridge.

O. Alban zapoznawał ich z wiarą katolicką i po okresie wstępnego przygotowania, przedstawiono ich o. Jamesowi McCurry OFMConv., który w tym czasie był delegatem generała zakonu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podczas gdy o. Alban przygotowywał ich do przejścia na wiarę katolicką, o. James prowadził rozmowy z przełożonymi zarówno anglikańskiej jak i katolickiej wspólnoty Franciszkanów. Angielscy franciszkanie chcieli uczynić wszystko, aby przejście kandydatów do Kościoła Katolickiego odbyło się z poszanowaniem całego dorobku dialogu ekumenicznego.

14 kwietnia br., arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams, napisał do o. Jamesa McCurry list, w którym odniósł się do podjętych przez zainteresowanych braci przygotowań do przejścia do Kościoła Rzymskokatolickiego. Arcybiskup wydał też opinię o kandydatach. Pisał: "Brat Paschal i brat Maximilian, członkowie Towarzystwa świętego Franciszka, którzy podjęli decyzję o ubieganiu się o przyjęcie do wspólnoty Kościoła Katolickiego i do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych są godni pochwały jako zakonnicy, którzy dobrze funkcjonowali w społeczeństwie i w Kościele Anglikańskim. Wyrażam nadzieję, że zostaną przyjęci do Zakonu według zasad jakie uzna on za stosowne". Towarzystwo św. Franciszka, odstępując od normalnego protokołu, udzieliło specjalnego zezwolenie dla braci aby mogli nosić swoje brązowe habity, aż do momentu kiedy otrzymają szare habity Franciszkanów Konwentualnych.

Pod koniec kwietnia w Rzymie, Generał Braci Mniejszych Konwentualnych o. Marco Tasca, wraz z definitorium generalnym, jako miejsce nowicjatu dla dwóch kandydatów do zakonu, mających wkrótce zmienić wyznanie, wyznaczył klasztor w Canterbury w Anglii. Minister generalny mianował o. Stephen Kinga na ich magistra nowicjatu i upoważnił go do dalszego przygotowywania kandydatów do złożenia ślubów zakonnych według Reguły Zakonu świętego Franciszka, interpretowanej przez konstytucje Franciszkanów Konwentualnych.

Formalne przyjęcie braci Paschala i Maximiliana do Kościoła Rzymskokatolickiego odbyło się na Uniwersytecie w Cambridge 15 maja br. W związku z przeprowadzanym w katolickiej kaplicy uniwersyteckiej remontem, po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, uroczysta liturgia miała miejsce w gotyckiej kaplicy Queens College. Przewodniczył jej O. Alban w obecności zgromadzonych franciszkanów i dużej liczby studentów, profesorów i zaproszonych gości. Warto zauważyć, że w dziś anglikańskiej kaplicy Queens College założonym w XV wieku, pracował św. John Fisher. W homilii podczas uroczystości, która zbiegła się z niedzielą Dobrego Pasterza, o. Alban zauważył: "Wydarzenia ostatnich dni są ostatecznie dziełem Ducha Świętego, który prowadzi Kościół tak jak Jezus obiecał, do całej prawdy i w życiu Paschala i Maximiliana doprowadza ich do takiej jedności, o którą modlił się Jezus".

Wieczorem 16 maja w Caterbury, o. Prowincjał James McCurry przewodniczył ceremonii obłóczyn, w obecności o. Paula Miskiewicza, delegata prowincjalnego w UK. Bracia Paschal i Maximilian zmienili swoje brązowe anglikańskie habity na szare Franciszkanów Konwentualnych. O. James powierzył ich opiece duchowej o. Stephena. W swoim wystąpieniu o. James zwrócił uwagę na długi okres jaki bracia Paschal i Maximilian spędzili już we franciszkańskiej wspólnocie anglikańskiego Towarzystwa św. Franciszka, a także jak wiele czasu poświęcili przygotowując się do wejścia do rzymskokatolickiej wspólnoty. – Sami stajecie się naśladowcami św. Franciszka, którego życie było ciągłym nawracaniem się i coraz głębszym wniknięciem w tajemnicę nadprzyrodzonej miłości Jezusa Chrystusa – mówił o. James.

Bracia Paschal i Maximilian jako nowicjusze spędzą w Canterbury pełny rok, a trzy kolejne lata jako Franciszkanie Konwentualni składać będą śluby czasowe, zanim będą dopuszczeni do ślubów wieczystych. Następnie rozpoczną przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich w Kościele Rzymskokatolickim. Cała wspólnota franciszkańska oddaje chwałę Bogu za ich odwagę w podjęciu tego kroku wiary.

o. James McCurry OFMConv, tłum. red

W Delegaturze Prowincjalnej Wielkiej Brytanii i Irlandii pracują także franciszkanie z krakowskiej prowincji Zakonu – przyp.red

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie