„Ludzie Boga” – pod takim tytułem do polskich kin trafi w styczniu 2011 r. głośny film o życiu i męczeńskiej śmierci trapistów z górskiego monastyru w Algierii, zamordowanych w 1996 r. przez islamskich ekstremistów. Obraz zdobył w tym roku Grand Prix i Nagrodę Ekumeniczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Będzie też francuskim kandydatem do Oscara w marcu 2011 r. Pokaz prasowy filmu odbył się 30 listopada w warszawskim kinie „Muranów”.
Film w reżyserii Xaviera Beauvois to oparta na faktach historia trapistów mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskiej wiosce Tibhirine. Przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez chęci nawracania. Oferują opiekę medyczną, czasem też materialną, sprzedają swoje produkty na miejscowym bazarze. Muzułmanie z wioski od lat w pełni akceptują ich wspólnotę. W pierwszej połowie lat 90. w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by mnisi opuścili wioskę. W nocy z 26 na 27 marca 1996 r. grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do klasztoru i uprowadziła siedmiu mnichów. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności ich śmierci do dziś nie zostały w pełni wyjaśnione. W 2003 r. sprawą zajął się francuski sąd. Niedawno odtajniono część dokumentów, a w najbliższych miesiącach spodziewane jest ujawnienie kolejnych informacji o wydarzeniach z 1996 r.
Film ukazuje ostatnie kilka miesięcy życia małej społeczności trapistów w „krainie muzułmanów”. Obraz nie jest szczegółowym zapisem historyczno-dokumentalnym – to raczej opowieść o codziennym rytmie życia w monastyrze w zderzeniu z wydarzeniami, które miały wpływ na mniszą wspólnotę. Po ultimatum terrorystów domagających się opuszczenia kraju przez wszystkich cudzoziemców, mnisi stają przed dylematem: wyjechać czy zostać? Muszą podjąć tę decyzję jako wspólnota. Każdy z mnichów decyduje na podstawie osobistych przesłanek. Wszyscy bracia są silnie związani z okolicznymi wieśniakami, którzy nie chcą ich wyjazdu, gdyż od pokoleń wioska rozwijała się dzięki współpracy z klasztorem. Film stanowi świadectwo oddania mnichów i siły ich pokojowego przesłania, którym chcieli podzielić się ze światem, pozostając wśród swych muzułmańskich braci. Pokazuje też wiarę mnichów w braterskie i duchowe porozumienie między chrześcijaństwem i islamem. „Ty już oddałeś życie, podążając za Chrystusem” – przekonuje przeor klasztoru, brat Christian, jednego ze współbraci. „Naszą nadzieją jest życie w miłości do naszych przyjaciół. Miłość przezwycięży wszystko” – dodaje.
lk/Gutek Film / Warszawa, Katolicka Agencja Informacyjna, 30 listopada 2010 r.
Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.