Jak żyć charyzmatem św. Franciszka z Asyżu dzisiaj, w świecie rządzącym się zasadami ekonomii rynkowej? Zastanawiali się bracia kapucyni z krajów Europy środkowo – wschodniej zgromadzeni w Serpelicach nad Bugiem.
Od 2 do 6 czerwca 2008 roku, pośród przepięknych lasów, u stóp Kalwarii Podlasia trwało spotkanie CECOC (Konferencji Kapucynów Europy Centralno-Wschodniej). W spotkaniu brali udział przełożeni oraz ekonomowe kapucyńskich jednostek administracyjnych leżących na wschodzie Europy, którzy dzielili się swoim życiem, swoimi radościami i troskami z przedstawicielami Kurii generalnej Zakonu.
Celem spotkania było przede wszystkim znalezienie praktycznych sposobów jak w dzisiejszych realiach życia zastosować wskazania Zakonu dotyczące administracji dobrami materialnymi na sposób ewangeliczny. Także sposób zarządzania ekonomią świadczy bowiem o jakości i autentyzmie życia konsekrowanego – mówił br. Luis Eduardo Rubiano, ekonom generalny Zakonu – a ekonom, który we wspólnocie zakonnej odpowiedzialny jest za zarządzanie ekonomiczne zawsze pozostaje sługą Bożym, a nie sługą pieniądza. Owocem takiego podejścia do ekonomii jest duch solidarności, który powinien charakteryzować braci Kapucynów – duchowych synów św. Franciszka z Asyżu – o czym mówił także br. Piotr Komorniczak, wicesekretarz biura solidarności ekonomicznej Zakonu.
Konferencja CECOC obejmuje następujące kraje obecności kapucyńskiej: Islandia, Szwecja, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja i Albania. Spotkania Konferencji odbywają się dwa razy do roku. Następne spotkanie zaplanowane jest we wrześniu w Zagrzebiu.