Pierwsze spotkanie dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego we Lwowie na Ukrainie odbyło się 27.09 w zabytkowej sali obok kościoła Matki Bożej Gromnicznej. Tym samym rozpoczęła się regularna współpraca dominikanów ze studentami lwowskich uczelni. W planach jest również wprowadzenie niedzielnej Mszy akademickiej, która byłaby sprawowana w języku ukraińskim.
Dominikanie na tych terenach byli obecni już prawdopodobnie od roku 1234. W kolejnych wiekach dynamicznie rozwijali swoją działalność, co zaowocowało budową dominikańskich kościołów (p.w. Bożego Ciała, p.w. św. Marii Magdaleny) oraz klasztorów, w których znajdowały się m.in. dom studiów i wydawnictwo. W roku 1946 zostali przez władze sowieckie zmuszeni do porzucenia tych miejsc i opuszczenia Lwowa.
Kościół katolicki obrządku łacińskiego we Lwowie był do tej pory bardzo mocno utożsamiany z polskością. Aż do dziś, zdecydowana większość Mszy w kościołach lwowskich jest sprawowana w języku polskim. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest dość nikły udział wiernych, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w liturgii obrządku łacińskiego, gdyż obcy język stanowi dla nich barierę trudną do przekroczenia. Z drugiej strony, próby wprowadzania liturgii w miejscowym języku niejednokrotnie spotykały się z silną niechęcią ze strony mieszkających tu jeszcze przed II wojną światową Polaków. Powoli jednak także w tej dziedzinie zachodzą we Lwowie pozytywne zmiany.
Jakub Gonciarz OP/Lwów