Z perspektywy etycznej z akcentem na relacje: prawo państwowe-prawo moralne, wypowiada się Teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP: „Oczekiwanie, że państwo całym swoim aparatem będzie realizowało jakąś ideologię, czy to ideologię liberalnej lewicy, czy też ideologię chrześcijańskich krucjat, jest zawsze niebezpiecznym przyznawaniem państwu zbawczego charakteru."
Cenna jest perspektywa matki – Agnieszki Szumskiej, która pisze o swoich zmaganiach z bezpłodnością i nie do końca zrozumiałym nauczaniem Kościoła na temat zapłodnienia pozaustrojowego. I przyszło olśnienie: „Wolno czynić wszystko, co ułatwia poczęcie. Nie wolno tylko jednego – rezygnować dla tego celu ze współżycia małżeńskiego. (…) Pragnienie, by rozwijać i ocalać miłość wyrażającą się w akcie współżycia, ma być w nas zawsze większe od pragnienia dziecka, które może przyjdzie, a może nie."
Rozmaite za i przeciw metodzie in vitro w perspektywie rozwoju biotechnologii i nauki Kościoła zbiera w swoim tekście Josef Dolista.
Październikowy numer „W drodze" otwiera wywiad z nowym generałem Zakonu Kaznodziejskiego, o.Bruno Cadoré. Są w nim, choć nie bezpośrednio, punkty styczne z głównym tematem miesięcznika. Nowy generał jest bowiem lekarzem, zajmował się przez lata ciężko chorymi dziećmi, pracował wśród biednych na Haiti. A pointa wywiadu jest następująca: „Nie mam innego życia, tylko to ludzkie. I to właśnie ta ludzka kondycja pozwala mi prosić Boga o miłosierdzie. (…) By Bóg przyjął to moje człowieczeństwo. Takie, jakie jest. Zresztą On wie, jakie jest."
Inny dominikanin, namaszczony kilka miesięcy temu na ważną funkcję w Kościele to o. Dominik Duka. Ten czeski zakonnik został arcybiskupem Pragi. Pisze o nim o. Maciej Niedzielski OP.
Nowy cykl „Akademik", skierowany do studentów, otwiera artykuł profesora filozofii Mariana Grabowskiego. Znajdziemy w nim panoramę postaw polskich studentów: od cyników, przez ogromną „szarą masę" ludzi nie bardzo wiedzących czego chcą, po pasjonatów. Jest i o konieczności stawiania dwój, żeby nie uprawiać fikcji kształcenia.
Znalazło się na łamach miesięcznika miejsce na opowiadanie Jana Grzegorczyka o księdzu bardzo klerykalnym, a mało ludzkim. Ale czy rzeczywiście tak łatwo można go osądzać?
W stałej rubryce Szukającym drogi o. Jacek Salij rozprawia się ze stereotypem Polaka-katolika. Według autora bałwochwalcza miłość do ojczyzny to jedna skrajność, próby oderwania katolickości od polskości – to skrajność druga.
Recenzenci miesięcznika przeglądają książki: trapisty o. Michała Zioło „Inne sprawy" oraz reportera Stanisława Zasady o znanej zakonnicy „od biednych", siostrze Małgorzacie Chmielewskiej. Poczytamy także o płycie „Missa Mexicana" w wykonaniu The Harp Consort.
Felietoniści pisma tym razem rozprawiają: o. Jan Góra o świecy z legendarnych Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, Marek Magierowski o bezdrożach europejskiej wielokulturowości i ksenofobii na kanwie problemu deportacji Romów z Francji. O. Dariusz Kowalczyk krąży ponownie wokół tematu Kościół a polityka w Polsce, a o. Michał Zioło szkicuje z wyobraźnią sylwetkę Józefa Czapskiego.
Komentarze niedzielnych czytań piszą dominikanie: Maciej Biskup, Jarosław Głodek, Krzysztof Popławski, Maciej Roszkowski i Jakub Bluj.