Dominikanie: Ukazał się II tom śpiewnika liturgicznego Niepojęta Trójco

Drugi tom śpiewnika liturgicznego Niepojęta Trójco ukazał się nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Znalazło się w nim aż 329 utworów m. in. Dawida Kusza OP, Pawła Bębenka, Urszuli Rogali, Piotra Pałki, Jacka Sykulskiego, Marcina Pospieszalskiego.

 
Śpiewnik Niepojęta Trójco II jest bardzo bogatym zbiorem śpiewów liturgicznych. W ich skład wchodzą: śpiewy gregoriańskie pisane w neumach, cykle mszalne, psalmy responsoryjne, sekwencje mszalne, aklamacje przed ewangelią, hymny, śpiewy Triduum sacrum, parafrazy psalmów, pieśni na różne okresy roku liturgicznego, monodyczne i harmonizowane na chóry mieszane, osobno pieśni maryjne, ostinata i kilka dodatkowych śpiewów, jak akatyst, litanie, koronka do Miłosierdzia Bożego.

Część utworów zamieszczonych w śpiewnikach „Niepojęta Trójco" już od wielu lat jest wykonywana, nie tylko w dominikańskich ośrodkach w całej Polsce. Niektóre z nich znane są z wydawanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny płyt ilustracyjnych, m. in. „Niepojęta Trójco", „Regnavit Dominus" czy „Duszo Chrystusowa".

Śpiewnik został podzielony na części tematyczne odpowiadające bądź to okresom liturgicznym, bądź przeznaczeniu pieśni, czy wreszcie ich formie. Całość kończą dodatki, akatyst, litanie, modlitwy. Wydawnictwo posiada dwa spisy treści: rzeczowy i alfabetyczny. Wszystkie utwory są dokładnie opisane, z podaniem autorstwa tekstu, jego ewentualnego tłumaczenia, pochodzenia melodii, autora opracowania czy całej kompozycji.

Marcin Pospieszalski, kompozytor, producent muzyczny, współpracownik zespołów Deus Meus, New Life‘m, Arka Noego i 2 Tm 2,3 nie kryje radości z pojawienia się II tomu śpiewnika: – Każdy kto jest odpowiedzialny za muzykę we własnej wspólnocie, parafii, duszpasterstwie, prowadzący chór czy scholę, powinien to wydawnictwo posiadać. Dla mnie to bardzo radosne wydarzenie, że drugi tom Niepojętej Trójco jest już dostępny! Biegnę kupić jeszcze jeden egzemplarz dla siebie. Wiem także, że dla paru znajomych mi osób będzie to znakomity prezent! – mówi Pospieszalski.

Ks. Stanisław Ziemiański SJ, kompozytor, autor ponad 700 oryginalnych tekstów pieśni podkreśla wartość dawnych utworów wykorzystanych w śpiewniku: – Nie razi mnie powrót do pierwotnych tekstów i melodii pieśni zawartych w śpiewnikach Siedleckiego, Klonowskiego i Mioduszewskiego, ponieważ należą one do naszej kultury i warto je przypomnieć i stosować.

– Zauważa się w śpiewniku troskę o powagę tekstów i melodii, często zbliżonych do modalności gregoriańskich, co predestynuje je do użytku liturgicznego – dodaje ks. Ziemiański.

Więcej na: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie