Dominikanie: O samotności – listopadowy numer „W drodze”

Czy samotność ma w sobie urok, choć dyskretny? Co ma wspólnego maraton z pielgrzymką? O tym między innymi można poczytać w najnowszym numerze miesięcznika „W drodze"

 
Listopad usposabia nas do myślenia o śmierci. Ale śmierć zdarza się przecież i wiosną, w oktawie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tak było w przypadku szefa Kancelarii Prezydenta RP Władysława Stasiaka, który zginął w drodze do Katynia. Rozmowa z jego żoną Barbarą to jednak przede wszystkim rozmowa o życiu – o miłości i wierności.

Śmierć to moment samotności najbardziej dojmującej. Ale zanim ona nadejdzie, po drodze bywamy samotni na różne sposoby. Jest samotność niezbędna – taka, w którą trzeba wejść by usłyszeć swoje uczucia, pragnienia, potrzeby. A także innych ludzi i Boga. Pisze o niej przełożona świeckich dominikanów Małgorzata Mazur. Samotność chciana, lubiana, bo równoważona bliskością z innymi – o takiej opowiada dominikanin Paweł Krupa. Wydaje się jednak, że częściej zdarza się samotność niechciana, od której się ucieka – na przykład w małżeństwo. I przychodzi bolesne rozczarowanie, bo się nie wiedziało, że w małżeństwie konieczna jest umiejętność bycia samemu i uszanowania samotności małżonka, rozumianej jako jego odrębność. O relacjach samotność-związek pisze pedagog i teolog Katarzyna Kaczmarek. A co zrobić, gdy za niechcianą samotnością kryje się niechęć do pracy nad sobą by uczynić siebie zdolnym do wchodzenia w związki? Może posłuchać, co ma do powiedzenia na ten temat św. Benedykt, przywoływany przez trapistę o. Michała Zioło?

Kontynuacja tematu samotności to także reportaż Katarzyny Kolskiej o Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich, które rozpoczęły działalność w Polsce. Misją tego nowego zgromadzenia jest tworzenie przestrzeni ciszy i samotności w wielkich miastach, by kontemplować Boga. Reportaży jest tym razem w miesięczniku więcej niż zwykle. Poczytamy o zmarłej babci Rafała Cekiery – a z tego portretu bije ciepło osoby zwyczajnej, po prostu babci, która odmawia różaniec, przytula wnuki i częstuje słodyczami, także duchowymi. Dwa „reportaże drogi" to tekst Natalii Mazur o poznańskim maratonie i Romana Bieleckiego OP – o pielgrzymce do Santiago de Compostela. Dwa różne sposoby pokonywania drogi, ale wyzwania podobne: czy dam radę, czy przebycie tej drogi mnie zmieni, kogo spotkam?

Zajrzyjmy do stałych działów miesięcznika. W „Akademiku" Jarosław Głodek OP pisze o pożytkach z dojrzałości i odwagi bycia sobą – tu w kwestii piątkowego postu. Jacek Salij OP porusza sprawę nieuczciwego miłosierdzia, czyli dawania z tego co nie moje. W dziale Orientacji Konrad Sawicki pisze o filmie „Chrzest" w reżyserii Marcina Wrony. Poczytamy też o płycie z Psalmami Dawida Heinricha Schütza w wykonaniu Cantus Cölln i Concerto Palatino.

Jan Góra o skarbie w Prudniku, Marek Magierowski o pokorze Niemców, Dariusz Kowalczyk SJ o niepokornych dziennikarzach, a o. Michał Zioło o pisarzu Jacku (Clive Staples Lewis) – oto tematy listopadowych felietonów.

Przewodnik po czytaniach niedziel i świąt napisali dominikanie: Maciej Biskup, Jarosław Głodek, Krzysztof Popławski, Maciej Roszkowski i Stanisław Nowak.

Za: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie