Inny ojciec, Mateusz Matyszkowicz, snuje rozważania filozoficzno-kulturowe, bliskie jednocześnie życiu. I podaje taką definicję ojcostwa: Ojcostwem jest to wszystko, co
robimy jako mężczyźni, to wszystko, co kobieta zrobiłaby inaczej – ani lepiej, ani gorzej, po prostu inaczej. Ciekawa może być perspektywa kobiet-matek czyli Małgorzaty Wałejko i Małgorzaty Sokołowskiej. W konkluzji wspólnego tekstu piszą, że źródłem dobrego ojcostwa jest dobre małżeństwo, innymi słowy: darowanie własnym dzieciom szczęśliwej matki. W końcu czytamy o roli ojca jako „pierwszego katechety", choć stereotyp głosi, że to matka uczy pierwszych modlitw. Wniosek Tomasza Dekerta jest prosty: nie da się przekazać dzieciom wiary, której się samemu autentycznie nie przeżywa.
Nie mogło w miesięczniku zabraknąć tekstów o Janie Pawle II. Znakomity jego biograf George Weigel dowodzi, jak współczesny i jak otwarty był polski papież – wbrew opiniom o jego zacofaniu. Angielski dominikanin Allan White widzi w Janie Pawle II człowieka, który podobnie jak Chrystus w drodze do Emaus, cierpliwie otwierał ludziom oczy i serca na tajemnice Boże. Papieski jest również felieton o. Jana Góry a w nim pytanie o to, co robić dalej, po beatyfikacji.
Warto przeczytać rozmowę pisarza z pisarzem (znanym bardziej z tekstów publicystycznych) czyli Jana Grzegorczyka z Bronisławem Wildsteinem. Można w niej znaleźć dyskusję o książkach Wildsteina, o lustracji, byciu Żydem i Polakiem, o religii, Janie Pawle II i katastrofie smoleńskiej.
List dominikanina Pawła Janocińskiego z Japonii, pisany lekko, żywymi wspomnieniami, dygresyjny, zbliża czytelnika do zrozumienia ogromu tragedii jakim było ostatnie trzęsienie ziemi i tsunami. Byli piękni ludzie, ciekawy świat, wspaniałe widoki – a teraz już ich nie ma.
Trudzącym się nad Pismem Świętym i Tradycją z pomocą przychodzi jak co miesiąc ojciec Jacek Salij. Tym razem pisze o „niedoskonałościach" przypowieści Jezusa.
W okolicach sesji egzaminacyjnej lenistwo atakuje ze zdwojoną siłą. Dlatego w dziale studenckim Akademik o. Jarosław Głodek OP pisze o tym grzechu głównym, który nie zawsze musi być grzechem, jeśli się przyczyny „lenistwa" dobrze rozezna.
W dziale Orientacje znajdziemy tekst Anny Sosnowskiej o filmie Erratum Marka Lechkiego oraz recenzję książki Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego
Krystyny Czerni, której autorem jest Marcin Cielecki. Pozostali felietoniści piszą: Marek Magierowski o wulgarności w życiu publicznym, o. Dariusz Kowalczyk o problemach z prawdą obiektywną, a Ernest Bryll – o losie zwierząt rajskich.
Ewangelie niedzielne i świąteczne komentują dominikanie: Wojciech Surówka, Stanisław Nowak, Tomasz Gaj, Cyprian Klahs, Marcin Jeleń i Wojciech Dudzik.
JB-W/Poznań