Chrystusowcy: uroczystość koronacyjna w Trokielach na Białorusi

Dnia 5 lipca 2009 r. odbyła się uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Trokielach na Białorusi. W tym sanktuarium, erygowanym oficjalnie w 1995 r., wierni od 400 lat doznają szczególnych łask i opieki Matki Najświętszej.
Delegatem przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego i jednocześnie pielgrzymem na dzień koronacji był ks. Wiesław Wójcik TChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Ordynariusz diecezji grodzieńskiej bp Aleksander Kaszkiewicz zaprosił Zgromadzenie Chrystusowców, bowiem prowadzą oni w tej diecezji duszpasterstwo od 20 lat.

Uroczystej Eucharystii sprawowanej w języku polskim przewodniczył i papieskie korony nałożył 95-letni kard. Kazimierz Świątek. W koncelebrze było 5 biskupów z Białorusi, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił kazanie i ponad 100 kapłanów z Białorusi oraz Litwy, Łotwy, Rosji i Polski. Ponad 30 tys. pielgrzymów oklaskami, łzami radości i śpiewem pieśni w języku polskim i białoruskim modliło sie na placu przed kościołem.

Uroczystości transmitowało Radio Maryja, a TV Wrocław redagowała program o Kościele na Białorusi. Ks. Wiesław udzielił wywiadu dla telewizji, w którym podkreślił zaangażowanie księży chrystusowców w odradzający się Kościół na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie.

Obraz Matki Bożej został przywieziony do parafii trokielskiej z Wilna na przełomie XVI-XVII w. i umieszczony w głównym ołtarzu kościoła. W czasie wojny polsko-szweckiej w 1656 r. kościół parafialny został doszczętnie spalony. Parafianie znaleźli w popiele obraz Matki Bożej zupełnie nienaruszony. Kronika parafialna potwierdza także fakt uzdrowienia człowieka niewidomego, zaraz po znalezieniu obrazu i później uzdrowienie dwunastoletniej dziewczynki z paraliżu nóg. W 1738 r. świątynia powtórnie uległa spaleniu, ale obraz ponownie został nietknięty przez ogień. Przetrwał on do naszych czasów, pomimo represji wojującego ateizmu, nawet w latach 1958-1988, kiedy kościół był zamknięty, a parafianie w dzień i w nocy strzegli świątyni przed zaplanowanym zniszczeniem.

ks. Wiesław Wójcik TChr

Za: www.tchr.org .

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie