Cantores Minores Wratislavienses – Muzyka w Liturgii u wrocławskich dominikanów

„Cantores Minores Wratislavienses” u OO. Dominikanów – Muzyka w Liturgii – to nowy cykl spotkań z muzyką liturgiczną, na który w okresie Wielkiego Postu zapraszają dominikanie we Wrocławiu.
„Nie jest to cykl koncertowy, bo tym razem muzyka religijna, komponowana na użytek liturgii, zabrzmi dokładnie w takich okolicznościach, dla jakich została stworzona, tj. podczas niedzielnych nabożeństw” – mówi o inicjatywie Piotr Karpeta, dyrygent i dyrektor wrocławskich kameralistów.

„Większość repertuaru zespołu to muzyka liturgiczna, w związku z tym chcemy ją wykonywać tam, gdzie jest jej miejsce” – mówi Karpeta. „Bardzo często dzisiaj muzykę liturgiczną wykonuje się podczas koncertów. Wykonuje się całe cykle mszalne, które były przeznaczone do liturgii, ale te części nie były wykonywane jedna po drugiej. Między poszczególnymi częściami wykonywanymi przez chór odbywają się też różne inne działania, a więc te części są rozdzielone i percepcja również jest inna" – tłumaczy.

Kolejne niedzielne Msze św. o godz. 12.00 uzyskają znakomitą oprawę muzyczną chóru Cantores Minores Wratislavienses. W Niedzielę Palmową zabrzmi też Męka Pańska wg św. Łukasza w muzycznym opracowaniu Samuela Beslera. Będzie to współczesne prawykonanie utworu, którego oryginał przechowywany jest w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Jest to Pasja napisana przez wrocławskiego kompozytora Samuela Beslera w 1612 roku i jest to utwór użytkowy przeznaczony do wykonania właśnie w Niedzielę Palmową” – mówi o utworze Piotr Karpeta. – „Co prawda utwór oryginalnie jest napisany w języku niemieckim, ale my oczywiście wykonując muzykę w liturgii musimy ją dostosować do naszych zwyczajów, zatem Pasja będzie wykonywana po Polsku. Nie ma problemu z tłumaczeniem ponieważ jest to tekst Pisma Świętego, dlatego nie będzie tu żadnych dowolności – dodaje.

W ostatnią niedzielę lutego zabrzmiała Missa Papae Marcelli Palestriny, w marcu Missa brevis Lottiego, w kwietniu Missa duplex Stoltzera, a w maju Missa Paschalis Gorczyckiego. Te wspaniałe renesansowe i barokowe msze pochodzące z okresu XVI-XVIII wieku wzbogacone zostaną dodatkowo wykonywanymi po Mszach motetami i innymi utworami religijnymi znakomitych europejskich kompozytorów takich jak Bach, Gesualdo czy Wacław z Szamotuł.

 
Za: www.dominikanie.pl.

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie