Nowy prefekt podkreślił, że obecnie, po przejściu na emeryturę kard. Claudia Hummesa, który był prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, nie ma w Kurii Rzymskiej żadnego Brazylijczyka. Nie wypadało zatem nie przyjąć tej propozycji Ojca Świętego, skoro Brazylia posiada tak liczny Episkopat i tak dużą liczbę katolików. Wypada zatem, aby ktoś reprezentował w Watykanie ten Kościół – powiedział na konferencji prasowej nowy prefekt.
Rozpoczynając konferencję abp João Braz de Aviz poinformował o otrzymanej nominacji na prefekta kongregacji troszczącej się o osoby konsekrowane. Wymieniając miejsca spełnianej dotąd posługi pasterskiej (archidiecezja Vitória w stanie Espirito Santo, diecezja Ponta Grossa w Paranie, archidiecezja w Londrina w Paranie oraz Brasilia – archidiecezja stołeczna) stwierdził, że w całym dotychczasowym życiu kapłańskim kierował się zasadą spełniania woli Chrystusa, która wyrażała się w kierowanych do niego przez przełożonych propozycjach podjęcia nowej posługi.
W nawiązaniu do dotychczasowej siedmioletniej posługi w stołecznej archidiecezji nowy prefekt podkreślił, że w tym czasie doznał wielu łask Bożych i życzliwości ludzkiej.
Ukazał także rozwijający się Kościół, który żyje i daje świadectwo w stołecznej Brasilii. Obejmując archidiecezję spotkał 116 parafii, a zostawia 128; posługiwało w lokalnym Kościele 280 księży, a obecnie jest ich 360. W tym okresie wyświęcił 72 księży i 40 stałych diakonów. Według arcybiskupa najważniejszym wydarzeniem był Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbył się w ubiegłym roku w stolicy, w ramach obchodów 50-lecia miasta Brasilia, jak też złotego jubileuszu stołecznej archidiecezji. Zamierzeniem organizatora Kongresu było ukazanie w sposób bardziej widoczny oblicza Kościoła będącego w centrum politycznym kraju, jakim jest to nowoczesne miasto.
Nowy prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest człowiekiem otwartym, bezpośrednim i w dotychczasowej posłudze pasterskiej zawsze kierował się zasadą prowadzenia pracy we wspólnocie. Podejmowane decyzje były owocem wcześniejszych rozmów, dyskusji i wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań.
Z. Malczewski TChr, Brazylia