Jako przełożony misji podjął starania o założenie nowej placówki franciszkańskiej. W ten sposób powstał w 1977 r. brazylijski Niepokalanów (Jardim da Imaculada, w pobliżu miasta Cidade Ocidental, w Dystrykcie Federalnym), położony w pobliżu stolicy tego kraju. Wraz z innymi polskimi misjonarzami franciszkanami rozpoczął wydawanie po portugalsku „Rycerza Niepokalanej" („Cavaleiro da Imaculada"). Przez 10 lat był redaktorem naczelnym tego pisma. Przez 12 lat pełnił posługę przełożonego misji.
29 marca 1989 r. Jan Paweł II mianował o. Augustyna pierwszym ordynariuszem diecezji Luziânia w stanie Goiás. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca tego samego roku. W nowoutworzonej diecezji, oprócz normalnej posługi duszpasterskiej, bp Augustyn podjął się budowy kurii, domu biskupiego i katedry.
Przed siedmiu laty ze względu na wiek przekazał posługę w diecezji swojemu następcy, bp. Afonso Fioreze. Bp Augustyn Januszewicz, już jako emerytowany ordynariusz, nie przeszedł na zasłużony odpoczynek, lecz udał się do prałatury w Tefé, w stanie Amazonas, gdzie w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Juruá zaczął realizować swoje dawne marzenie, stając się misjonarzem w tamtym trudnym regionie brazylijskim. W ostatnich trzech latach cierpiał na chorobę nowotworową.
Bp Augustyn uzyskał tytuł doktora z teologii w 1966 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1996 r. został odznaczony krzyżem komandorskim orderu Odrodzenia Polski.
Przez 37 lat pełnił z zapałem i gorliwie posługę w Kościele w Brazylii. „Przez lata swojego życia bp Augustyn adoptował Brazylię jako swoją ojczyznę, jako miejsce swojego oddania aż do końca" – powiedział sekretarz prowincji franciszkanów konwentualnych, o. Marcelo Veronez.
Z. Malczewski TChr, Brazylia