Brasilia: Kongres Salezjański i Dzień Młodzieży kończą się marszem Ks. Bosko

Kongres Salezjański na temat Systemu Prewencyjnego i Praw Człowieka, w którym uczestniczyło 300 wychowawców, rozpoczął się w piątek, 26 sierpnia, w mieście Brasilia, stolicy kraju, i trwał do 27 sierpnia. W tym samym dniu, w piątkowe popołudnie, zainaugurowano Salezjański Dzień Młodzieży. Oba te wydarzenia poprzedziły marsz Ks. Bosko, który wyruszył z sanktuarium św. Jana Bosko, przeszedł od katedry w Brasilii aż do Ermita Don Bosco, przemierzając trasę liczącą 18 kilometrów. W marszu wzięło udział 1.200 osób.

 
Kongres rozpoczął się ceremonią otwarcia i prezentacją salezjańskich szkół Brazylii. Na jego rozpoczęcie głos zabrało sześciu Inspektorów: ks. Nilson Faria dos Santos (BBH), ks. Lauro Takaki (BCG), ks. Benjamim Morando (BMA), ks. Orestes Fistarol (BPA), ks. Diego Vanzeta (BRE) i ks. Marco Biaggi (BSP), a oprócz tego ks. Natale Vitali (Radca Regionu Ameryki Łacińskiej-Stożek Południowy) i ks. Nivaldo Luiz Pessinatti, dyrektor wykonawczy CISBRASIL. Wszyscy mówcy podkreślili znaczenie tematu Kongresu. Na koniec zaprezentowano video instytucjonalne autorstwa Sieci Szkół Salezjańskich (RSE) na temat Historii Ks. Bosko i początków Zgromadzenia Salezjańskiego.

Po krótkiej przerwie rozpoczął się przewidziany programem cykl konferencji. Na temat "Społeczeństwo Cywilne a Prawa Człowieka" mówili profesorowie Vanildes G. Dos Santos, Jussara M. O. Seidel i José Ivaldo Lucena. Prelekcja na temat "Pomiędzy Prawami Człowieka a Systemem Prewencyjnym" została przedstawiona w formie prezentacji i dyskursu zaproszonych gości. Kolejnym tematem, który omówił prof. Ricardo Chagas, były "Nowe praktyki wychowawcze w nowym scenariuszu mediatycznym". Wychodząc od video i aktualnej sytuacji, profesor wskazał na potrzebę rozwoju w człowieku młodym zmysłu krytycznego w kontekście różnych form rozrywki, dostępnych we współczesnym świecie.
 
Po południu pierwszego dnia były kontynuowane prezentacje poszczególnych Inspektorii. Każdy z przedstawicieli referował działalność swojej Inspektorii i przedstawił wychowawców obecnych na Kongresie. Pierwszą konferencję popołudniową wygłosił prof. dr Hugo J. Sarubi, adwokat CISBRASIL, który omówił temat "Prawa Człowieka i ich trajektoria". Ostatnią prelekcję, na temat "Sytuacja Praw Człowieka", przedstawiła prof. Lucia Camini. Obrady tego dnia zakończyły się Mszą św. w Audytorium Ośrodka Wychowawczego Maryi Wspomożycielki (CEMA/Brasilia-DF), w której uczestniczyły osoby biorące udział w obu wspomnianych wydarzeniach.

W drugim dniu obrad wziął udział Minister Sekretariatu Krajowego Praw Człowieka, pani Maria do Rosário Nunes, która w swojej konferencji zatrzymała się na temacie "Prawa Człowieka w Brazylii". Głos zabrali także inni prelegenci, wypowiadając się na takie tematy, jak "Kościół a Prawa Człowieka", "Prawa Człowieka a propozycje Sieci Szkół Salezjańskich Brazylii".

Salezjański Dzień Młodzieży zgromadził 350 młodych na refleksji obracającej się wokół Praw Człowieka. Z pomocą ks. João Carlosa, z salezjańskiej Inspektorii Recife, i jego Zespołu, zmontowano wielkie przedstawienie muzyczne, w którym starano się wykorzystać tematy omawiane przez prelegentów na Kongresie Salezjańskim. Zaprezentowane refleksje zostały wyrażone w rozbudowany, pogodny oraz dynamiczny sposób i przedstawione w formie wielkiego musicalu – z muzyką, tańcem i wielkim zaangażowaniem młodych – przez młodzież i wychowawców, biorących udział w Kongresie, na zakończenie spotkania.

ANS – Brasilia

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie