Żłóbek o wymiarach 14 m szerokości, 16 m wysokości i 27 m głębokości zostanie zaprezentowany podczas pasterki. Pojawi się w nim ok. 200 figur. Największe i najstarsze są figury Świętej Rodziny i dwóch pasterzy – mają ok. 50 lat i są naturalnej wielkości.
O. Bielecki poinformował, że wystrój żłóbka będzie podobny do tego, jaki zaprezentowano w ubiegłym roku. – Staraliśmy się jednak zrobić więcej elementów ruchomych i udoskonaliliśmy technologię tych urządzeń, które napędzają elementy ruchome. Być może w tym roku zdążymy zrealizować nasz zamysł, by przemówili starotestamentowi prorocy – przy dojściu do żłóbka będą wygłaszali proroctwo na temat przyjścia Mesjasza na świat – wyjaśnił o. Bielecki. Zwiedzający szopkę zobaczą na niebie konstelacje gwiazd widzianych z Betlejem w chwili narodzenia Chrystusa.
Tradycja budowania żłobków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. Źródła tej formy ewangelizacji należy doszukiwać się w duchowości franciszkańskiej. To właśnie św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy w 1223 r. w miejscowości Greccio stworzył pierwszy żłóbek, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.
PAP, arb
foto: PAP/Adam Ciereszko