Robert Belarmin, któremu była poświęcona dzisiejsza katecheza, urodził się w 1542 r. w Montepulciano, niedaleko Sieny. Zanim wstąpił do jezuitów, zdobył solidne wykształcenie. Studiował potem w Rzymie, Padwie i Lowanium, gdzie potem był profesorem teologii. Następnie wykładał w Rzymie. Po zakończeniu Soboru Trydenckiego włączył się aktywnie w teologiczną dyskusję z protestantyzmem i w umacnianie tożsamości Kościoła katolickiego. Klemens VIII mianował go teologiem papieskim, konsultorem Świętego Oficjum i rektorem Kolegium Penitencjarzy z bazylice św. Piotra. W tym czasie napisał swe najbardziej popularne dzieło, katechizm Doctrina christiana breve.
W 1599 r. został mianowany arcybiskupem Kapui i kardynałem. Z gorliwością poświęcał się nauczaniu i sprawowaniu sakramentów. Następnie został odwołany do Rzymu, gdzie pełnił znaczące funkcje w różnych kongregacjach Stolicy Apostolskiej. Pełnił również zadania dyplomatyczne w Republice Weneckiej i w Anglii. Zmarł 17 września 1621 r. Papież Pius IX beatyfikował go w roku 1923, kanonizował w 1930, a w 1931 ogłosił go Doktorem Kościoła.
Pozostawił pokaźny zbiór pism, homilii i katechez, a jego podręcznik teologii zatytułowany Controversiae wciąż jest punktem odniesienia dla eklezjologii katolickiej.
O jezuickim reformatorze mówił Papież również w słowie do Polaków:
„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Robert Belarmin nauczał, że celem naszego życia jest komunia z Bogiem, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Aby ją osiągnąć, trzeba pokładać ufność w Panu, być wiernym Ewangelii i przyjmować z wiarą codzienne sytuacje, odczytując na modlitwie ich najgłębszy sens. Takie jest powołanie i zadanie każdego z nas wierzących. Niech Boże błogosławieństwo wspiera was na drogach świętości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
kb/ rv