Benedykt XVI zwrócił szczególną uwagę na przyjaźń między Klarą i Franciszkiem. „Była ona bardzo piękna i ważna – podkreślił. – Kiedy bowiem spotykają się dwie czyste dusze, rozpalone tą samą miłością do Boga, ze swej przyjaźni czerpią bardzo silny bodziec do życia w doskonałości. Przyjaźń to jedno z najszlachetniejszych i najwznioślejszych ludzkich uczuć, które łaska Boża oczyszcza i przemienia" – dodał Papież.
Istotną rolę w życiu św. Klary odgrywała też pobożność eucharystyczna. Jej wiara w realną obecność Chrystusa była tak silna, że w jej życiu dochodziło do cudów eucharystycznych. Benedykt XVI przywołał tu ocalenie Asyżu przed saraceńskim najazdem. Klara przemogła wówczas potęgę oręża mocą wystawionego w monstrancji Najświętszego Sakramentu – przypomniał Papież.
Wśród pielgrzymów przybyłych do Watykanu nie zabrakło również Polaków.
„Drodzy polscy pielgrzymi. Dziś przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Powracają na pamięć słowa ukrzyżowanego Pana: «Niewiasto, oto syn Twój», «Oto Matka twoja». Chrystus sam zawierza swojej Matce Jana, a wraz z nim wszystkie pokolenia uczniów. Zaprośmy Ją do domu naszej codzienności, aby Jej opieka i wstawiennictwo były dla nas wsparciem w czasie pomyślnym i w dniach cierpienia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej na świecie, a konkretnie do aktów przemocy, jakie miały ostatnio miejsce w związku nieodpowiedzialną akcją palenia Koranu.
„Z niepokojem śledzę wydarzenia, które miały miejsce w tych dniach w południowej Azji, a w szczególności w Indiach, Pakistanie i Afganistanie. Modlę się za ofiary i proszę, aby poszanowanie wolności religijnej oraz logika pojednania i pokoju wzięły górę nad nienawiścią i przemocą" – powiedział Papież.
kb/ rv