Home WiadomościArchiwum Audiencja ogólna: katecheza o św. Bonawenturze

Audiencja ogólna: katecheza o św. Bonawenturze

Redakcja
100304f.png „Muszę wyznać, że podejmując temat św. Bonawentury odczuwam pewną tęsknotę. Wspominam bowiem moje badania, które jako młody naukowiec poświęciłem temu właśnie autorowi. Jest mi on szczególnie bliski, a jego poznanie miało wielki wpływ na moją formację” – powiedział Benedykt XVI na rozpoczęcie dzisiejszej audiencji. Św. Bonawentura to jeden z najważniejszych teologów w historii Kościoła – uważa Papież. Ostatnią katechezę poświęcił jednak nie jego myśli, lecz biografii.
Urodził się w 1217 r. w Bagnoregio. Zafascynowany osobowością św. Franciszka, po ukończeniu wydziału sztuk w Paryżu, tam w 1243 r. wstąpił do zakonu franciszkanów.

Następnie ukończył studia uniwersyteckie w zakresie teologii, stając się z czasem wybitnym erudytą tej dyscypliny. W latach 1257–1274 pełniąc funkcję generała zakonu dokonał reorganizacji i ujednolicenia norm życia zakonnego. W 1273 r. papież Grzegorz X minował go biskupem i kardynałem, zlecając podjęcie prac na rzecz Soboru Lyońskiego i przygotowań do zawarcia unii Kościoła łacińskiego i greckiego. Św. Bonawentura nie doczekał niestety zakończenia tego ważnego wydarzenia ekumenicznego. Zmarł w trakcie jego przebiegu w 1274 r.

Opisując zawiłe losy św. Bonawentury Benedykt XVI szczególnie dużo miejsca poświęcił trudnym początkom zakonu franciszkanów. Pomimo dynamicznego rozwoju nie od razu zjednał on sobie zaufanie wszystkich środowisk kościelnych. Bonawentura osobiście doświadczył oporów ze strony uniwersytetu paryskiego, który blokował karierę naukową franciszkanów i dominikanów, a także kwestionował prawdziwie chrześcijańskiego ducha nowych zgromadzeń zakonnych.

Innym problemem franciszkanów była ich jedność. Naśladowcy św. Franciszka z Asyżu na różne bowiem sposoby interpretowali jego przesłanie – zauważył Papież. Aby zapewnić przekaz autentycznego charyzmatu, Bonawentura napisał oficjalną biografię założyciela, opartą na starannej analizie świadectw i danych historycznych. Biedaczyna z Asyżu jawi się w niej przede wszystkim jako drugi Chrystus, czyli człowiek, który doskonale upodobnił się do swego Pana – powiedział Benedykt XVI.

Zwracając się do Polaków, Papież nie nawiązał do tematu katechezy, lecz do obchodów Chopinowskiego jubileuszu.

„Prezentując podczas audiencji sylwetki tych, którzy kształtowali ducha chrześcijańskiej Europy, na zasadzie wyjątku pragnę wspomnieć dzisiaj osobę bliższego nam czasowo Fryderyka Chopina. W tych dniach obchodzimy dwustulecie jego urodzin, trwa Rok Chopinowski. Niech muzyka tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, który wniósł wielki wkład w kulturę Europy i świata, zbliża jej słuchaczy do Boga i pomaga w odkrywaniu głębi ludzkiego ducha”.

Zwracając się z kolei do pielgrzymów włoskojęzycznych Papież pozdrowił uczestników europejskiego spotkania krajowych dyrektorów duszpasterstwa Cyganów. Zostało ono zorganizowane w Rzymie przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Ojciec Święty zachęcił do coraz skuteczniejszej działalności Kościołów lokalnych na tym polu.

kb/rv

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda