20. rocznica: Zginęli w Peru

o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. W andyjskim Pariacoto oraz w rodzinnych stronach sług Bożych: w Zawadzie k. Tarnowa i w Rychwałdzie k. Żywca odbyły się uroczystości wspomnieniowe, połączone z modlitwą o rychłe wyniesienie ich na ołtarze.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv podzielił się z rodzinami męczenników i wiernymi radosną wiadomością. "W tych dniach spotkałem się z postulatorem generalnym naszego zakonu, który poinformował mnie o tym, że najważniejszy, kluczowy dokument procesu beatyfikacyjnego tzw. 'positio’ został ukończony" – powiedział.

"Positio" jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Teraz watykańskie komisje: teologiczna i historyczna rozpoczną studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostają przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, Prefekt Kongregacji zwraca się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi.

O. Zachariasz w okolicznościowym kazaniu mówił, że nie tylko ich śmierć, ale i błogosławione ich życie są inspiracją dla naszego życia. "Oni poprzez swoją wiarę, odwagę są wspaniałym przykładem, jak można samego siebie dać" – dodał.

Przy Franciszkańskiej w Krakowie, gdzie męczennicy studiowali filozofię i teologię, abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, obecnie kanonik Bazyliki św. Piotra w Watykanie powiedział, że ci dwaj ojcowie dali świadectwo o Chrystusie w sposób wspaniały.

"Chcemy patrzeć na nich. Patrzeć po to, aby tak samo świadczyć o Chrystusie, jak oni świadczyli" – mówił. I dodał: "Dla Chrystusa zrobili wszystko. Podziwiamy ich i prosimy: wstawiajacie się za nami. Proście Pana Boga, abyśmy też mieli tę siłę, tę łaskę, tę moc, abyśmy mogli tak jak wy świadczyć o Chrystusie i Ewangeli".

Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak").

Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian.

Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca – w sierpniu 1991 roku – rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem "El Sol del Peru" (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 roku. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.


jms
 
Za: www.franciszkanie.pl.

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie