Mszą św. sprawowaną 14 grudnia w stołecznej bazylice Świętego Krzyża rozpoczęły się obchody 100-lecia powstania Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera, założyciela pierwszej polskiej placówki zgromadzenia.
W homilii prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Ryszard Bożek przytoczył fragment listu generała redemptorystów ojca Josepha Tobina wystosowany w związku z jubileuszem. Przełożony generalny redemptorystów przypomniał w nim, że 8 grudnia 1909 polska jednostka, obejmująca wówczas cztery wspólnoty, została podniesiona do rangi prowincji. „Warto podkreślić znamienny fakt, że polska prowincja redemptorystów powstaje w czasie, kiedy na mapach politycznych Europy bezskutecznie byłoby szukać państwa o nazwie Polska” – napisał o. Tobin. Jak dodał, w tym wydarzeniu dostrzegamy owoc gorliwych wysiłków św. Klemensa Hofbauera, który już w 1787 roku założył na terenie Polski pierwszą placówkę redemptorystów poza Alpami i wytyczył nową wizję rozwoju zgromadzenia, w zupełnie prekursorskich warunkach.
Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Ryszard Bożek nawiązał w homilii również do tragicznych wydarzeń w historii prowincji. 6 sierpnia 1944 roku z warszawskiego klasztoru przy ul. Karolkowej okupanci wyprowadzili i zastrzelili wszystkich zakonników. Ich ciała zostały następnie spalone z setkami innych zamordowanych mieszkańców Warszawy. Jak podkreślił o. Bożek, pomimo tej tragedii prowincja nadal się rozwija, dzięki czemu polscy redemptoryści pracują dziś w 18 krajach świata m.in. w Rosji, Kazachstanie, Argentynie i Boliwii.
Dziękując za 100 lat prowincji o. Bożek podkreślił, że nie można przy tej okazji nie wspomnieć tych misjonarzy, którzy na polskiej ziemi głoszą rekolekcje i misje. „Jakże nie wspomnieć pracy Radia Maryja i dzieł związanych z tą rozgłośnią. Podczas niedawnych obchodów dziękowaliśmy za to, że przez to radio możemy głosić ewangelię o Jezusie Chrystusie, 24 godziny na dobę” – mówił redemptorysta. Wśród znaczących dzieł zgromadzenia wymienił także kwartalnik „Homo Dei”, który przed rokiem obchodził 75 lat swojego istnienia.
„Wszystko to obejmujemy dzisiaj i przez cały rok jubileuszowy dziękczynieniem i wspomnieniem. Chcemy wyrazić wdzięczność tym współbraciom, którzy oddali swoje życie posługując dla dobra drugich, chcemy dziękować za tych, którzy żyją, którzy się poświęcają pracując na różnych stanowiskach, którzy świadomie podejmują odpowiedzialność za głoszenie Dobrej Nowiny” – zakończył o. Ryszard Bożek.
Centralnym punktem obchodów 100-lecia Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera będzie międzynarodowa pielgrzymka śladami św. Klemensa. Odbędzie się ona w dniach 19-23 maja 2009 r. i obejmować będzie trzy kraje: Austrię, Czechy i Polskę.
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści) założył św. Alfons Maria Liguori 9 listopada 1732 roku w Neapolu. Rozwój redemptorystów w Europie dokonał się dzięki św. Klemensowi Hofbauerowi, który w 1787 roku założył pierwszą poza Włochami placówkę w Warszawie. Oficjalnie Prowincja Warszawska powstała 8 grudnia 1909 roku.
Dziś liczy ona 20 klasztorów w Polsce i należą do niej także zakonnicy pracujący na terenach byłego ZSSR: w Grodnie, Porzeczu, Repli, Wołpie, Ejsmontach i Brzostowicy na Białorusi, w Truskawcu i Mościskach na Ukrainie, w Orenburgu, Orsku i Kemerowie w Rosji oraz w Pietropawłowsku w Kazachstanie. Warszawska prowincja należy do największych w zgromadzeniu liczy bowiem aż 436 Polaków, którzy obecni są w 18 krajach świata. Redemptoryści są jednym z największych zgromadzeń zakonnych w Polsce.
za: www.niedziela.pl