Z tej okazji władze departamentu Aube wraz z ministerstwem kultury przygotowały jubileuszowy rok wydarzeń kulturalnych dotyczących opactwa.
Podjęto m.in. cyfryzację jego zasobów archiwalnych, znajdujących się w zbiorach departamentu. Dostępne jest już ponad 68 tys. dokumentów, w tym 1700 rękopisów. Do 2019 r. gotowa będzie cała wirtualna biblioteka Clairvaux.
Od czasów rewolucji francuskiej z końca XVIII w. w Clairvaux nie ma już mnichów. W 1808 r. Napoleon zamienił je w największe więzienie Francji. W części pomieszczeń nadal odbywa karę 145 osadzonych z długoletnimi wyrokami. Dopiero w 1985 r. historyczną część opactwa udostępniono zwiedzającym, których co roku przybywa tu około 20 tys. W czerwcu ma zostać otwarta nowa trasa jego zwiedzania.
Na wielkiej wystawie nt. Clairvaux, jaka od czerwca do listopada będzie czynna w Troyes, znajdzie się m.in. trójwymiarowa rekonstrukcja opactwa. W samym Clairvaux natomiast planowany jest festiwal muzyczny. Odbędzie się tam również spotkanie przełożonych opactw i klasztorów cysterskich z całego świata.
Cały program obchodów znajduje się na stronie internetowej www.clairvaux-2015.fr.
Za: www.deon.pl.