70. lat sióstr szensztackich w Polsce

30 kwietnia br. przypadła 70. rocznica przybycia dwóch pierwszych sióstr szensztackich do Polski. Wspólnota Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi obchodziła uroczyście ten jubileusz w dwóch etapach: 9 kwietnia br. odbyło się sympozjum w Ząbkowicach Śląskich w kościele Księży Pallotynów – miejscu założenia pierwszej placówki, a 30 kwietnia br. odbyła się dziękczynna Eucharystia w domu prowincjalnym w Otwocku-Świdrze i świętowanie w gronie sióstr z pokolenia założycielskiego i zaproszonych gości.

Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz parafii Otwock-Kresy, Jan Śmigasiewicz. Gościem specjalnym, świętującym wspólnie z siostrami tę piękny jubileusz był ks. bp Marek Solarczyk, który w krótkim przesłaniu zachęcił siostry do wdzięczności Bogu za przedziwne prowadzenie Bożej Opatrzności oraz życzył, aby poprzez świętość codziennego życia były świadkami obecności Boga w środowisku, w którym żyją i pracują, by z odwagą Maryi niosły Chrystusa współczesnemu światu.

Pierwsze siostry szensztackie, Polki, które wstąpiły do wspólnoty w Szensztacie, w Niemczech, s. Marianna Czerwińska (1905-1994) i s. M. Józefa Urban (1917-2009), przybyły do Polski 30 kwietnia 1946 r. Siostry zostały wysłane przez założyciela całego Dzieła Szensztackiego i Instytutu sióstr, ojca Józefa Kentenicha, który długi czas nosił w sercu pragnienie przeszczepienie posłannictwa Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej do krajów słowiańskich i do Polski. Pierwsze plany przerwała II wojna światowa, ale przy pierwszej możliwości, wraz z grupą repatriantów, siostry zdecydowały się i z ufnością w opiekę Maryi oraz prowadzenie Bożej Opatrzności, wyruszyły do Polski. Po 5 dniach uciążliwej podróży przybyły do Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku. Zostały bardzo życzliwie przyjęte przez wspólnotę Księży Pallotynów, którzy w różnoraki sposób – zwłaszcza w pierwszych latach życia w Polsce – okazywali siostrom pomoc i wsparcie. Owocem zawierzenia i odwagi tych dwu sióstr jest dzisiaj polska prowincja Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, obejmująca również wspólnoty sióstr w Rosji i na Białorusi, oraz wiele wspólnot Ruchu Szensztackiego w Polsce.

Dzisiaj, w sercach sióstr szensztackich w naszej Ojczyźnie jest ogromna radość i wdzięczność za dar pierwszych sióstr, ich odwagę i wierność misji Założyciela. W tym jubileuszu łączyła się także cała międzynarodowa wspólnota, co wyraziło się w liście Siostry Generalnej M. Aleji Slaughter, która napisała między innymi: Życzę Wam, aby zapał i ofiarność pierwszych sióstr były także i dzisiaj, i w przyszłości cechą charakterystyczną wszystkich sióstr Prowincji Fidelitas (Wierności).

Za: www.siostry.szensztat.pl

Wpisy powiązane

Kęty: 25 lat Sanktuarium

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata – dla Polonii

“Wioząc nadzieję” – tegoroczna akcja “Ciacho za Ciacho”