270 lat jezuickiej misji w Kobyłce

W poniedziałek, 23 czerwca, odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii Trójcy Świętej Kobyłce, z którą związani byli przez lata Jezuici. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Hoser SAC.

 Jednocześnie świętowano 40-lecie święceń kapłańskich i nadchodzące imieniny ks. abpa. Przed Mszą świętą proboszcz parafii, ks. prał. Jan Andrzejewski, przybliżył historię kościoła parafialnego.

Piękna, barokowa świątynia, wybudowana została w latach 1740-1745 przez Jezuitę, bpa Marcina Załuskiego SJ (1700-1765). W budowie wspierali go aktywnie, również finansowo, dwaj bracia biskupi: A. Stanisław i Józef Andrzej. Świątynia jest wybitnym dziełem polskiej architektury i perłą baroku na Mazowszu.

Jednak bibliotekę otworzyli w Warszawie w specjalnie zakupionym pałacu Daniłowiczowskim 1747 r. Była to pierwsza w Warszawie i Europie publiczna biblioteka i zwano ją biblioteką Załuskich. Księgozbiór liczył ponad 200 tys. woluminów i 12 tys. rękopisów.

Bp. Marcin Załuski, także w Kobyłce, zgromadził bibliotekę liczącą około 10 tys. woluminów. Po śmierci fundatorów, gdy zakończyło się Powstanie Kościuszkowskie, zbiory biblioteki na rozkaz carycy Katarzyny zostały wywiezione do Rosji – stanowiąc podstawę późniejszej biblioteki rosyjskiej. Tylko niewielką część księgozbioru udało się uratować i pozostawić w kraju.

Świątynia została pokryta wewnątrz cennymi freskami, w tym przedstawiającymi stacje męki Pańskiej. Namalował je Grzegorz Łodziński oraz malarz jezuicki Ignacy Doretti. Zewnętrzne ściany kościoła także ozdobiono freskami. Umieszczone w tym kościele dwie ambony, służyły do dysput jakie prowadzili między sobą teologowie lub możni.

Bp. Marcin Załuski SJ w 1753 r. utworzył misję jezuicką – Missio Zalusciana, która przetrwała do roku 1773, tj. do czasu likwidacji zakonu Jezuitów. Dla potrzeb misji pobudowano pomieszczenia zakonne. W tym czasie powstały też stacje Męki Pańskiej wraz z Kaplicą Ogrójca w elewacji południowej kościoła.

Kobyłka stała się miejscem pielgrzymkowym i jedną z siedmiu kalwarii działających w Polsce. Wybudowano dwa eremy jeden dla mężczyzn, drugi dla kobiet. Odbywały się tutaj misje ludowe dla okolicznych mieszkańców oraz rekolekcje dla, arystokracji z Warszawy, która licznie przybywała do Kobyłki, nie wyłączając dwóch ostatnich królów. W 1993 r. rozpoczęły się starania o tytuł bazyliki mniejszej i tytuł ten otrzymano w 2010 roku. Abp. Henryk Hoser dokonał poświęcenia świątyni i uroczystej konsekracji ołtarza bazyliki 18 czerwca 2011 r.

W ołtarzu znajduje się mnóstwo relikwii. W kaplicy adoracji umieszczone są relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pod opieką parafii Trójcy Świętej znajdują się miejsca cudu nad Wisłą, oddalone o 4 km od bazyliki.

Chociaż parafia w Kobyłce powstała przed rokiem 1415, to pierwszy kościół istniał już tutaj zapewne w latach 1250 – 1300, twierdzi ks. prałat Jan Andrzejewski. W chwili założenia w XV w. parafia należała do diecezji płockiej.

Strona www parafii: [TUTAJ]

Anna Dziemska

Za: www.jezuici.pl.

Wpisy powiązane

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem

„Powrót do wnętrza. Duchowa podróż ze św. Ignacym” – wywiad z autorami książki

Wrocław: nowa oblatka Zgromadzenia Redemptorystów