„ORATORIUM o Serdecznie dobrym człowieku”

Ponad tysiąc osób zgromadziło się w niedzielę 24 listopada 2013 r. w kościele Ducha Świętego w Dębicy na Oratorium ku czci Bł. Edmunda Bojanowskiego.

W realizację tego wydarzenia, które wpisuje się w kalendarium 200. Rocznicy Urodzin Bł. Edmunda Bojanowskiego włączyło się ponad 200 wykonawców: siostry służebniczki dębickie, chórzyści z parafii Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy wspierana przez absolwentów- studentów, recytatorzy oraz dzieci z ochronki i świetlicy prowadzonej przez siostry. Całość poprowadził dyrygent Paweł Adamek, znany na Podkarpaciu z realizacji ambitnych pasji muzycznych.

„Oratorium” rozpoczęło się procesją z relikwiami Bł. Edmunda, które niosła przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej M.Maksymilla Pliszka w otoczeniu dzieci ubranych w regionalne stroje. W przesłaniu oratorium wybrzmiały akcenty przywołujące cechy sylwetki duchowej Błogosławionego: nabożeństwo do Eucharystii, pobożność maryjna i duch patriotyzmu, a to wszystko „obrócone” w służbie dla najbardziej potrzebujących: dzieci, ubogich i sierot. Wielkie wzruszenie wywołała wyśpiewana przez dzieci modlitwa do Bożej Opatrzności.

Końcowym akordem było uroczyste GLORIA w wykonaniu połączonych chórów i orkiestry.  Siedzący pośrodku wykonawców Bł. Edmund ,w którego wcielił się Jakub Bulzak, użyczył nie tylko pięknego, tubalnego głosu, ale i jego sylwetka tak bardzo przypominała postać Edmunda, że wielu pytało, czy naprawdę nie jest z tego samego drzewa genealogicznego.

Na końcu zabrał głos Wikariusz Biskupi ds. Zakonnych ks. dr Jerzy Jurkiewicz, który w imieniu Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża podziękował za to, że w ten sposób mogliśmy poznać jeszcze jednego świadka wiary.

Za: www.bdnp.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

“Sub Regula Augustini”. W Rzymie sympozjum o św. Augustynie jako zakonodawcy