Jan Paweł II
BÓG OBJAWIŁ PRZEZ NICH ZWYCIĘSKĄ MOC SWOJEJ MIŁOŚCI. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI PO KANONIZACJI MARKA KRIŻA, STEFANA PONGRÁCZA I MELCHIORA GRODZIECKIEGO
Koszyce, 2 lipca 1995 r.
Drodzy Bracia i Siostry!
Po liturgii kanonizacji świętych męczenników koszyckich chcemy podziękować Panu za „wielkie rzeczy” (por. Łk 1,49), jakich przez nich dokonał, gdy w tych słabych i ułomnych ludziach objawił zwycięską moc swojej miłości. Spełniło się w nich słowo Chrystusa: „Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku” (J 15,26-27).
Apostołowie dali to świadectwo o Jezusie słowem, przykładem i krwią. Po nich bardzo wielu innych ludzi wypełniło w ciągu stuleci te słowa Jezusa, niektórzy złożyli nawet ofiarę z własnego życia. Do tej chwalebnej rzeszy należą także święci męczennicy koszyccy. Swoim przykładem i wstawiennictwem zachęcają oni wierzących naszych czasów, aby nie cofali się w obliczu trudności, jakie stawia przed nimi wierność wymogom wiary.
W łączności z całym Kościołem pozdrawiam was wszystkich w tej radosnej chwili, drodzy bracia i siostry w Słowacji, którzy cieszycie się dziś z otrzymanego daru trzech nowych świętych. Wraz z wami pozdrawiam też wszystkich, którzy przybyli do Koszyc z sąsiednich krajów, zwłaszcza z rodzinnych krajów trzech męczenników, aby uczcić ich jako odważnych świadków wiary.
Serdecznie witam delegację Węgier z panem ministrem oświaty Gaborem Odorem na czele, a także was wszystkich, drodzy pielgrzymi węgierscy, którzy uczestniczyliście w kanonizacji kapłanów i męczenników koszyckich: Marka Kriża, Stefana Pongrácza i Melchiora Grodzieckiego. Za waszym pośrednictwem pozdrawiam serdecznie wszystkich Węgrów w Słowacji, zachęcając ich, aby naśladowali przykład swego rodaka Stefana Pongrácza i odważnie świadczyli o Chrystusie swoim życiem opartym na wartościach Ewangelii. Niech za wstawiennictwem trzęch świętych męczenników Bóg umocni waszą wiarę i wspomaga was swoim błogosławieństwem.
Pozdrawiam serdecznie członków delegacji chorwackiej, przybyłych wraz z pielgrzymami z. Chorwacji na kanonizację trzech męczenników koszyckich, wśród których jest wasz rodak Marek Kriż: poniósł on męczeńską śmierć, ponieważ nie chciał się zaprzeć wiary katolickiej i wierności Biskupowi Rzymu. Św. Marek jest zatem symbolem trudnej historii waszego kraju i bohaterskiej wierności narodu chorwackiego Papieżowi i Stolicy Apostolskiej. Przykład św. Marka niech będzie dla was wszystkich zachętą do głębszego poznania doktryny katolickiej, byście stali się świadkami Jezusa Chrystusa i głosicielami Jego orędzia, a jednocześnie jeszcze bardziej umocnili swoje więzi jedności ze Stolicą Apostolską.
Serdecznie pozdrawiam delegację przybyłą z Rumunii na kanonizację świętych męczenników koszyckich. Zwracam się myślą ku temu narodowi, życząc mu wszelkiego dobra.
Pozdrawiam również bardzo serdecznie pielgrzymów przybyłych z Polski na dzisiejszą kanonizację trzech męczenników z Koszyc, wśród których jest św. Melchior Grodziecki, pochodzący z Grodźca – wioski położonej między Bielskiem a Cieszynem. Witam obecnego tu księdza Prymasa kard. Józefa Glempa, Księdza Kardynała Metropolitę Krakowskiego, księży arcybiskupów i biskupów, szczególnie witam ks. bpa Tadeusza Rakoczego wraz z liczną grupą pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej, skąd pochodził św. Melchior. Pozdrawiam również delegację rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Witam Papieską Akademię Teologiczną z Krakowa.
Św. Melchior Grodziecki, jako wierny syn św. Ignacego Loyoli, ofiarował Chrystusowi „całą wolność swoją (…) i wolę swą całą, cokolwiek miał i posiadał”. Miłość ta nie ulękła się groźby tortur, męczeństwa i śmierci.
Niech przykład tego świętego kapłana-męczennika i jego towarzyszy: św. Stefana Pongrácza i św. Marka Kriża, zachęci do mężnego dawania świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii, bez jakiegokolwiek kompromisu z duchem tego świata.
Pozdrawiam serdecznie licznych kardynałów, arcybiskupów i biskupów z wielu krajów, którzy wzięli udział w tej uroczystej liturgii. Szczególnie życzliwie witam przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego i wszystkich obecnych tu jezuitów. Słowa pozdrowienia kieruję leż do licznych byłych alumnów Kolegium Niemiecko-Węgierskiego. Do rzeszy wspaniałych świętych, wywodzących się z Towarzystwa założonego przez św. Ignacego, dołączyli dziś dwaj nowi męczennicy, którzy złożyli swoje świadectwo o Chrystusie na tej ziemi, w mieście Koszyce.
Kanonizowani dziś męczennicy są też przykładem głębokiego nabożeństwa do Matki Bożej, jako że wyróżnili się szczególną miłością do Niej. Niech Ta, która pod krzyżem była cichym świadkiem odkupieńczej śmierci Jezusa i duchowo uczestniczyła w Jego cierpieniach, oręduje za nami, czyniąc nas odważnymi apostołami Ewangelii i głosicielami prawdy w każdej sytuacji.
Matka Boska Bolesna, Patronka Słowacji, niech otacza każdego z nas swą macierzyńską opieką, tak jak wspomagała świętych Marka, Stefana i Melchiora w godzinie najwyższej próby.
Królowo Apostołów i Męczenników, módl się za nami!
Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.16, Modlitwy i rozważania, cz. II Niedzielna modlitwa maryjna 1993-2005, Rozważania, modlitwy, Kraków 2009, s. 168-169
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana