Home Jan Paweł II - Niedzielna modlitwa Maryjna 1995.05.21 – Ołomuniec – Jan Paweł II, Ojczyzna świętych. Rozważanie przed modlitwą Regina coeli

1995.05.21 – Ołomuniec – Jan Paweł II, Ojczyzna świętych. Rozważanie przed modlitwą Regina coeli

Redakcja
Jan Paweł II

OJCZYZNA ŚWIĘTYCH. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ REGINA COELI

Ołomuniec, 21 maja 1995 r.

 

Na zakończenie tej podwójnej kanonizacji, której dokonaliśmy w klimacie wiary i modlitwy, zwróćmy się myślą ku Maryi Pannie, Królowej wszystkich świętych.

Regina coeli, laetare! Wesel się, Królowo niebios! Wesel się, Królowo wszystkich świętych! Tych dwoje wielkich bohaterów świętości miłowało Maryję w sposób bardzo szczególny. Św. Zdzisława z Lemberku, bohaterka miłosierdzia i życia rodzinnego, upodobniła się do Maryi, naśladując Jej czułą i gorliwą troskę o bliźnich, zwłaszcza o ubogich i chorych. Św. Jan Sarkander, inteligentny i dobrze zapowiadający się student praskiego kolegium Clementinum, od młodości czerpał od Maryi moc, aby zachować wierność i czystość serca. Dlatego właśnie wstąpił do Sodalicji Mariańskiej, którą już wiele lat wcześniej założył w tym sławnym kolegium przyszły męczennik Edmund Campion.

Wesel się, Królowo niebios, bo naprawdę wielki jest zastęp świętych z Czech, Moraw i Śląska!

Dwoje świętych, kanonizowanych dziś rano, zostaje włączonych w niezwykle liczny poczet mistrzów świętości, którzy od samego początku – od czasu gdy za zasługą Braci Sołuńskich, Cyryla i Metodego, zaczęła się na tych ziemiach szerzyć Chrystusowa Ewangelia – rozjaśnili blaskiem swoich heroicznych cnót religijne i społeczne dzieje tego kraju.

Jakże piękna jest litania imion tych świętych i błogosławionych: pierwsi uczniowie Apostołów Słowian – Gorazd i towarzysze; a dalej Ludmiła, Wacław, Wojciech i jego brat przyrodni Radzim, Jędrzej Zdík – siódmy biskup na stolicy w Ołomuńcu, Agnieszka, Prokop, Hroznata, Jan Nepomucen, Zygmunt i męczennicy czescy, Ślązak Melchior Grodziecki, zamęczony w Koszycach, aż po współczesnych świętych – Jana Nepomucena Neumanna i Klemensa Marię Hofbauera. A jakże nie wymienić tu św. Norberta, założyciela norbertanów, którego grób znajduje się w klasztorze na Strahovie w Pradze, albo męczenników Jana Ogilvie i wspomnianego już Edmunda Campiona, którzy w Czechach przygotowali się do najwyższego świadectwa krwi i złożyli je później w Wielkiej Brytanii? Wspominamy też oczywiście Karola Spinolę, Włocha, który urodził się prawdopodobnie w Pradze, gdzie został jezuitą, a później poniósł męczeńską śmierć w Japonii.

Wesel się, Królowo niebios, z obecności tak wielu świętych w tej błogosławionej ziemi!

I wy się weselcie, drodzy bracia i siostry! Wasze prastare ziemie o bogatych dziejach są ojczyzną świętych! Pozdrawiam was, ziemio morawska i czeska, pozdrawiam cię, ziemio śląska, pozdrawiam cię, Republiko Czeska – ziemio świętych! Dzisiejsze kanonizacje są dla nas wezwaniem do świętości. Tylko to bowiem jest naprawdę ważne w naszym życiu. Tak – ponieważ wszyscy chrześcijanie bez wyjątku są powołani do świętości, jak podkreśla II Sobór Watykański. Jesteśmy dziećmi w Synu Bożym. Tę prawdę wiary musimy osobiście urzeczywistniać w codziennym życiu, abyśmy byli godni Chrystusa i Ewangelii. Dziećmi w Synu! Jak to pięknie wyraził śląski poeta Anioł Ślązak w swoim zbiorze aforyzmów Pątnik anielski: „Choć jedynym Synem Bożym jest Chrystus, prawdziwy chrześcijanin też staje się Chrystusem”.

Wesel się, Królowo niebios, nowymi świętymi Janem i Zdzisławą! Wesel się wszystkimi świętymi Czech! Ale prosimy Cię, wesel się także nami, którzy chcemy pokornie i niestrudzenie iść drogą świętości jako dzieci w Synu Bożym, dzieci w Twoim Synu, w Chrystusie Jezusie.


Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.16, Modlitwy i rozważania, cz. II Niedzielna modlitwa maryjna 1993-2005, Rozważania, modlitwy, Kraków 2009, s. 147-148

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda