1995.02.05 – Rzym – Jan Paweł II, Św. Brygida Szwedzka. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański

Jan Paweł II

ŚW. BRYGIDA SZWEDZKA. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI 

Rzym, 05 lutego 1995 r.

 

Tegoroczne orędzie na Dzień Pokoju poświęciłem roli kobiety jako „wychowawczyni do życia w pokoju”. Podkreśliłem w nim, że „historia jest pełna wspaniałych przykładów kobiet”, które czerpiąc siłę z wiary i miłości, „umiały skutecznie stawić czoło sytuacjom wyzysku, dyskryminacji, przemocy i wojny” (n. 5).

Podczas naszych najbliższych niedzielnych spotkań, poczynając od dzisiejszego, chciałbym przypomnieć świadectwo kilku kobiet, które wyróżniły się w historii Kościoła właśnie działalnością na rzecz pokoju.

Dzisiaj pragnę zwrócić waszą uwagę na postać św. Brygidy Szwedzkiej. Żyła w latach 1303-1373 i spełniła doniosłą misję w dziejach Europy swojej epoki. Nietrudno dostrzec aktualność jej orędzia dzisiaj, gdy w niektórych regionach kontynentu, który co prawda zmierza do jedności, nadal dochodzi do niepokojących i bezsensownych eksplozji bratobójczej nienawiści i wciąż słychać złowieszczy szczęk oręża.

Także w czasach św. Brygidy namiętności zagrażały pokojowi i zgodnemu współżyciu narodów: głębokie sprzeczności interesów prowadziły często do krwawych konfliktów i nawet wewnątrz Kościoła występowały nieraz bolesne napięcia.

Na takim tle jaśnieje pełnym blaskiem świadectwo Brygidy. Czuła się powołana do spełnienia misji pokoju i dlatego przybyła z północnych krańców Europy aż do Rzymu, aby stać się rzeczniczką Chrystusa wobec rządzących Kościołem i państwami tamtej epoki.

W tym dziele Brygida wyraziła całą swoją kobiecość, wzbogaconą przez głębokie doświadczenie Boga. Zarazem łagodna i stanowcza, umiała wpoić przede wszystkim własnym dzieciom – miała ich ośmioro – umiłowanie zgody i pokoju: wystarczy przypomnieć, że także jej córka Katarzyna jest czczona jako święta. A jej powszechnie uznawane zdolności wychowawcze sprawiły, że powierzano jej także prestiżowe funkcje na dworach książęcych, gdzie się wychowała.

Jednakże przełom jakościowy w życiu tej przedsiębiorczej kobiety dokonał się wówczas, gdy po założeniu Zakonu Najświętszego Zbawiciela Brygida mogła w pełni oddać się życiu „kontemplacyjnemu”. Nie chciała w ten sposób uciec od świata: przeciwnie, dzięki głębi swego mistycznego doświadczenia stała się wybraną rzeczniczką Boga wobec Kościoła i społeczeństwa. Nawet do samego papieża, rezydującego wówczas w Awinionie, dotarło jej nieustępliwe i skuteczne naleganie, aby powrócił do swej „naturalnej” stolicy w Rzymie. Kościół do dzisiaj nie przestaje chwalić Boga za dar tej niezwykłej kobiety.

Myśl nasza zwraca się teraz ku Maryi, będącej pierwowzorem Brygidy i wszystkich świętych. Maryja, która zgodnie z Bożym zamysłem doskonale łączy w sobie piękno i siłę kobiecości, niech wspiera każdą kobietę swą skuteczną pomocą.

Zwłaszcza w kobietach naszej epoki niech budzi coraz żywszą świadomość i wolę wypełniania swojej misji pokoju, niech im pomoże stawać się głosicielkami wartości religijnych i moralnych, bez których nie można budować prawdziwego i trwałego pokoju.


Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.16, Modlitwy i rozważania, cz. II Niedzielna modlitwa maryjna 1993-2005, Rozważania, modlitwy, Kraków 2009, s. 146-147

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

Wpisy powiązane

2004.09.05 – Loreto – Jan Paweł II, Kontemplacja, komunia, misja. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański po Mszy św. beatyfikacyjnej

2004.05.16 – Rzym – Jan Paweł II, Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański po kanonizacji Alojzego Orione, Hannibala di Francii, Józefa Manyaneta, Nimatullaha Kassaba Al-Hardini, Pauli Elżbiety Cerioli i Joanny Beretty Molla

2004.03.21 – Rzym – Jan Paweł II, Miłość silniejsza od nienawiści. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański po beatyfikacji ks. Alojzego Talamoniego, m. Matyldy od Najśw. Serca Jezusa, m. Piety od Krzyża