Jan Paweł II
MĘCZEŃSTWO. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI PO BEATYFIKACJI 99 MĘCZENNIKÓW REWOLUCJI FRANCUSKIEJ ORAZ GIOVANNIEGO BATTISTY MAZZUCCONI
Rzym, 19 lutego 1984 r.
Pragnę przypomnieć, jako wydarzenie o historycznym znaczeniu, podpisanie porozumienia dotyczącego rewizji Konkordatu Laterańskiego, które miało miejsce w dniu wczorajszym.
Jest to porozumienie, które przewidywał i którego chciał papież Paweł VI, widząc w nim znak odnowionej zgody między Kościołem a państwem we Włoszech, a które ja uważam za sprawę o wielkim znaczeniu, będącą prawną podstawą pokojowych obustronnych stosunków oraz doskonałym natchnieniem do wielkodusznego i twórczego wkładu, do jakiego powołana jest wspólnota kościelna dla moralnego dobra i cywilnego postępu narodu włoskiego.
Konferencja Episkopatu Włoch, która w obecnie podpisanym Porozumieniu przejmuje na swym polu rolę uznanego partnera wobec władz i instytucji świeckich, w orędziu opublikowanym przez swoje Prezydium wyraziła nadzieje, które całym sercem uważam za własne.
Niech Najświętsza Dziewica, czczona w sanktuariach rozsianych po całym Półwyspie Apenińskim i wzywana w każdym mieście i w każdej wiosce pod różnymi pięknymi imionami, wśród których znajduje się i to: „Castellana d’Italia” – „Księżna Włoch”, błogosławi narodowi włoskiemu i jego drodze do cywilnego i duchowego wzrostu w zgodzie, wolności, sprawiedliwości.
Doznałem dziś wielkiej radości: mogłem wynieść do chwały ołtarzy liczną grupę nowych Błogosławionych Męczenników: 99 z nich należało do diecezji zachodniej Francji, a śmierć męczeńską poniosło w Angers. W okresie Rewolucji Francuskiej poszli na śmierć, aby zachować „własną wiarę i religię” i aby okazać przywiązanie do Kościoła rzymsko-katolickiego. Byli to kapłani, zakonnice, mężczyźni i w dużej liczbie kobiety; potrafili oni iść za Chrystusem po bolesnej drodze krzyża.
Inny Błogosławiony Męczennik, Giovanni Battista Mazzucconi z Lecco, misjonarz Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych, został zamordowany, w 29 roku życia, na jednej z wysp odległej Oceanii w roku 1855.
Dziękując Bogu za dar, jakiego udzielił dziś Kościołowi, wznosimy modlitwy do nowych Błogosławionych, aby wyprosili nam siły do naśladowania w różnych sytuacjach, w jakich postawiła nas Opatrzność, ich niezachwianej wiary aż do przebaczenia i ich świetlanego świadectwa chrześcijańskiego wobec świata.
Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 352
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana