Jan Paweł II
EWANGELIZACJA I NAWRÓCENIE. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI PO BEATYFIKACJI SALEZJANÓW ALOJZEGO VERSIGLII I KALIKSTA CARAVARIO
Rzym, 15 maja 1983 r.
Nim zakończy się ta uroczystość beatyfikacyjna, proszę was, abyście skierowali swe myśli do Maryi Dziewicy, odmawiając Regina coeli i rozważając głębokie nabożeństwo, jakie żywili do Matki Bożej nowi Błogosławieni.
Biskup Versiglia zwykł był mówić: „Bez Maryi Wspomożycielki wiernych, my salezjanie jesteśmy niczym”. Dotyczy to nie tylko salezjanów, ale i nas wszystkich. Bez wstawiennictwa Maryi nie możemy się zbawić.
Święty Biskup znał też dobrze wielką moc Maryi, moc nawracania serc. Widział w Niej Królową Chin. Powierzajmy Jej Niepokalanemu Sercu trudne sprawy ewangelizacji i nawrócenia: niechaj także i dziś Jej można opieka wspiera robotników Ewangelii wysłanych na ogromne żniwo w oczekiwaniu zbawienia.
A ksiądz Caravario? Ileż miał on miłości dla „miesiąca Madonny”, jak nazywał maj! W tym miesiącu został wyświęcony na kapłana i pisząc do swojej drogiej matki, powiernika jego duchowej drogi, tak komentował to wielkie wydarzenie: „Czyż nie jest to wielka czułość, okazana mi przez Madonnę?”
Wysłany jako misjonarz do Chin, młody kleryk Caravario przystąpił z wielką gorliwością do nauki miejscowego języka, zaś po krótkim czasie, w pierwszym wygłoszonym po chińsku przemówieniu, mówił o Matce Bożej. W imię Dziewicy rozpoczynał przepowiadanie Ewangelii wielkiemu ludowi Chin. Wezwanie Dziewicy w odmawianym przez nich „Anioł Pański”, zamknęło świadectwem krwi dzieło obu tych heroicznych misjonarzy. Oby zechcieli nas nauczyć, jak zakończyć bieg życia ziemskiego z świętym imieniem Maryi na ustach!
Myśli moje kierują się z kolei ku wielkiemu wydarzeniu, którym jest Krajowy Kongres Eucharystyczny, rozpoczęty wczoraj w Mediolanie, a który angażuje cały Kościół włoski, poprzez odnowione postanowienie, że będzie wzrastać jako żywa wspólnota, kształtująca mistyczne Ciało Chrystusa, aby dawać owocne świadectwo Ewangelii w dzisiejszym świecie.
Jak wam wiadomo, ja także będę na tym Kongresie. Przybędę do Mediolanu w piątek wieczorem i zatrzymam się tam do niedzieli.
Już teraz powierzam Dziewicy tę nową pielgrzymkę na umiłowanej ziemi Italii.
Dzisiaj obchodzony jest XVII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego temat brzmi: „Środki społecznego przekazu i sprawa pokoju”.
Dla zilustrowania tego ważkiego tematu skierowałem do wiernych Kościoła i do ludzi dobrej woli orędzie, ażeby wszyscy, a nade wszystko ci, na których spoczywa największa odpowiedzialność, posługiwali się przeogromnymi możliwościami informacji jako narzędziem służącym osiąganiu coraz większej sprawiedliwości i pokoju między narodami oraz ludzkiemu i duchowemu rozwojowi człowieka.
Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 307-308
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana