Jan Paweł II
MIŁOŚĆ SILNIEJSZA NAD WSZYSTKO. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI POŚWIĘCONE ŚW. ANTONIEMU Z PADWY
Gastel Gandolfo, 6 września 1981 r.
„Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20).
Te słowa z dzisiejszej niedzielnej Ewangelii są szczególnie ważne dla nas, którzy zgromadziliśmy się tutaj w imię Jezusa Chrystusa. I to nie tylko dwaj albo trzej, ale w tak licznej wspólnocie pochodzącej z różnych krajów świata. Zgromadziliśmy się zaś na modlitwę, na „Anioł Pański”, w czasie której rozważamy zawsze pierwszą i podstawową tajemnicę Jezusa Chrystusa: tajemnicę Wcielenia Syna Bożego za sprawą Ducha Świętego w łonie Dziewicy z Nazaretu, której było na imię Maryja. Przez tę modlitwę Chrystus w sposób szczególny jest pośród nas.
Pragnę jednakże, aby to nasze zgromadzenie rozszerzyło się jeszcze bardziej. Pragnę, abyśmy zjednoczyli się w modlitwie z tymi naszymi braćmi i siostrami, którzy dzisiaj pod przewodnictwem kardynała Sekretarza Stanu uczestniczą w uroczystości ku czci św. Antoniego w Padwie, w związku z 750 rocznicą jego śmierci. Okres rekonwalescencji po długiej i ciężkiej chorobie nie pozwala mi osobiście wziąć udziału w tej jubileuszowej uroczystości, jak to pierwotnie było w programie. Tym bardziej odczuwam potrzebę zjednoczenia się w duchu ze wszystkimi czcicielami Świętego, który przez tyle stuleci gromadzi przy swoim grobie rzesze wiernych.
Powtarza się zjawisko, które zadziwiało jemu współczesnych: ludzie z różnych stron przychodzą i gromadzą się wokół św. Antoniego, przyciągnięci jego nieodpartym urokiem. Jaki jest tego powód? Rozważanie jego życia przekonuje nas, że przyczyny tego zjawiska trzeba szukać w bezwzględnej wierności, z jaką głosił on Ewangelię i w odważnej konsekwencji, z jaką starał się wcielać w życie nauczanie.
Pojutrze, 8 września, będzie obchodzony piętnasty „Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji”, mający na celu uwrażliwienie wszystkich na problem alfabetyzacji i na konieczność szukania rozwiązań.
Wszyscy wiedzą, że Kościół poprzez wieki miał swój wielki udział w tym tak ważnym sektorze. Dziś także, przede wszystkim w krajach misyjnych, głosząc Ewangelię, Kościół jednocześnie prowadzi działalność na rzecz promocji ludzkiej, wychowania do kultury, która zawsze zaczyna się od umiejętności czytania i pisania. Dlatego też Kościół uważa się za protagonistę w tym szlachetnym dziele i zachęca serdecznie wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie ustawali w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia tego właśnie celu ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności.
Chrystusie Bóg jednał z sobą świat … nam zaś przekazując słowo jednania” (2 Kor 5,19).
Poprzez niniejsze rozważanie oraz naszą wspólną modlitwę pragniemy okazać wierność temu słowu jednania w stosunku do wszystkich spraw, które są udziałem ludzi i ludów na całej ziemi.
„Miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa” (Rz 13,10) – pisze Apostoł.
Oby pomimo wszystko, co dzieli świat i ludzi, mimo wszystko co zdaje się coraz bardziej zagrażać światu i ludziom, coraz silniejsza była miłość!
Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 203-204
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana