Stowarzyszenie Misji Afrykańskich

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, Misje Afrykańskie
Societas Missionarium ad Afros (SMA)

Dane teleadresowe
Stowarzyszenie Misji Afrykańskich
Borzęcin Duży; ul. Warszawska 826
05-083 Zaborów
tel/fax: (0-22) 752-08-88
e-mail: sma@sma.pl
strona internetowa: www.sma.pl


Historia

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym, założonym w 1856 roku w przez ks. bp Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały.
SMA od samego początku ma charakter międzynarodowy. Pierwsi misjonarze pochodzili z Francji, Hiszpanii i Włoch. W miarę upływu czasu kolejne kraje dołączały się do tego dzieła, wysyłając swoich misjonarzy do Afryki.Dzisiaj SMA to wielka międzynarodowa rodzina, skupiająca nie tylko misjonarzy pochodzących z Europy czy Ameryki, ale również z Indii, Filipin i wielu krajów Afryki. Nasza międzynarodowość przejawia się w przeróżny sposób. Już sama formacja przesiąknięta jest tym duchem, pracujemy również we wspólnotach międzynarodowych a współbracia z wszystkich krajów współpracują ściśle ze sobą.

Założyciel

Melchior de Marion-Brésilac urodził się 2 grudnia 1813 r. w Castelnaudary na południu Francji. W wieku 19 lat wstąpił do seminarium diecezjalnego. Otrzymawszy święcenia kapłańskie w 1838 r., rozpoczął pracę duszpasterską w swojej rodzinnej miejscowości. W 1840 r. idąc za głosem powołania misyjnego zdecydował się wstąpić do Stowarzyszenia Misji Zagranicznych w Paryżu. Posłany do Indii w 1842 r., pracował przez rok na misji w Salem, a później w Wyższym Seminarium Duchownym w Pondichery.Widząc jego oddanie sprawie formacji miejscowych księży, Stolica Apostolska, mianowała go biskupem tytularnym Prus i Wikariuszem Apostolskim w Coimbatore (1846). Po siedmiu latach ciężkiej pracy misyjnej na skutek sporów odnośnie inkulturacji w Indiach podał się do dymisji i wrócił do Francji (1854). Zapał misyjny go jednak nie opuścił i jego niespokojne serce zwróciło się ku zaniedbanej misyjnie w tym czasie Afryce. Za namową więc Stolicy Apostolskiej założył nowe zgromadzenie misyjne: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, które powierzył Matce Bożej z Fourvière 8 grudnia 1856 r. w Lyonie.

W 1859 r. powierzywszy ks. Augustin Planque kierownictwo Stowarzyszenia w Europie, sam dołączył do ekipy misyjnej w Freetown (Sierra Leone). Niestety, niedługo po jego wylądowaniu wybuchła epidemia żółtej febry. W ciągu miesiąca wszyscy misjonarze umierają jeden po drugim, Melchior de Marion-Brésillac jako przedostatni 25 czerwca 1859 r.
Duchowość

Motto Melchiora de Marion-Brésillac: “Być misjonarzem z głębi mojego serca, nie zaniedbywać nic, co mogłoby pomóc w budowie Dzieła Bożego, wykorzystywać każdą okazję, by głosić Ewangelię; na koniec, i oto najbardziej proszę Twego błogosławieństwa mój Boże, bym mógł użyć wszystkich mych sił, moje wykształcenie i wszystkie możliwe środki dla formowania rodzimego duchowieństwa”.

 

Wpisy powiązane

Misjonarze Monfortanie

Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia

Mali Bracia Jezusa