Marianiści

Redakcja

Towarzystwo Maryi, Marianiści
Societatis Mariae (Marianistarum) (SM)

Dane teleadresowe (do 1.07.2023 r.)

ul. Henryka Siemiradzkiego 24
05-820 Piastów
tel. (22) 723 59 12
e-mail: [email protected]

Historia

Nasze zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Maryi – założył we Francji w 1817 roku ojciec Guillaume-Joseph Chaminade (1761-1850). Jesteśmy wspólnotą zakonną oddaną całkowicie Maryi. Jesteśmy Jej misjonarzami. Z umiłowanym uczniem przyjmujemy Maryję jako dar Boży. Zachęceni przez miłość Jezusa do Jego Matki, oddajemy się Jej, by Duch Święty kształtował nas ciągle i doskonalej na podobieństwo Jej Syna. Jednoczymy się w jedną rodzinę Marianistów jako zakonnicy kapłani i zakonnicy laiccy. I jako zakonnicy mamy takie same prawa i obowiązki.

Do Rodziny Maryi należą też: Marianistki – Córki Niepokalanej Maryi (F.M.I.), grupy świeckich – Sodalicja Marianistów oraz Alliance Mariale – instytut świecki marianistów. Jako wspólnota zbudowana na Ewangelii, zajmujemy się edukacją i chrzescijańskim wychowaniem w wierze – bardzo wielu z nas uczy w szkołach podstawowych i średnich oraz na uniwersytetach. Jesteśmy obecni również w parafiach, szpitalach, wydawnictwach, domach rekolekcyjnych – wszędzie tam, gdzie potrzebuje nas Kościół. Jesteśmy wspólnotą nauczajcą i wychowującą.

W momencie ślubów wieczystych (czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i stałości) – każdy z nas otrzymuje obrączkę – znak zaangażowania i oddania się na służbę Bogu w Towarzystwie Maryi. Jest to zresztą jedyny zewnętrzny znak przynależności do Towarzystwa (a więc mówiąc krótko – nie nosimy habitów). Obecnie (2007 r) pracuje w 35 krajach całego świata około 1600 marianistów. Mieszkamy w ponad 250 wspólnotach.

Do Polski przybyliśmy kilka lat temu z Francji i Hiszpanii. Pragniemy zakorzenić się na polskiej ziemi i służyć Kościołowi lokalnemu. W Częstochowie, u stóp Jasnej Góry prowadzimy Ośrodek Duchowości bł. Chaminade’a oraz katolicką bursę dla studentów Politechniki, WSP i innych szkół wyższych w tym mieście. Organizujemy również rekolekcje dla dorosłych oraz dla młodzieży pragnącej rozpoznać i pełnić wolę Bożą w swoim życiu.

 

Założyciel

Zgromadzenie marianistów założył Guillaume-Joseph Chaminade. Oto jego życiorys:

1761 – Przychodzi na świat w Perigueux (koło Bordeaux w południowej Francji), jako najmłodszy syn w licznej rodzinie. Od lat najmłodszych Maryja pełni ważną rolę w jego życiu.
1775 – Oddaje się Bogu składając prywatnie śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
1785 – Otrzymuje święcenia kapłańskie (trzech jego braci jest już księżmi).
1789 – Wybucha Rewolucja Francuska.
1791 – Prześladowany, ponieważ nie przesięga na konstytucję cywilną kleru.
1793-1794 – Epoka terroru. Trzysta osób zgilotynowano w Bordeaux, między innemi wielu księży, jego przyjaciół. Wśród niebiezpieczeństw, w ukryciu prowadzi dzałalność apostolską.
1797-1799 – Wygnany z Francji. Wybiera Saragossę, miasto maryjne w Hiszpanii, gdzie podczas modlitwy otrzymuje o Boga natchniene co do przyszłej działalności.
1800 – Wraca do Francji. Zakłada Sodalicję Maryjną – ruch świeckich, która rozwija się znakomicie.
1816 – Zakłada zgromadzenie zakonne – Córki Maryi (Marianistki).
1817 – Zakłada Towarzystwo Maryi (zakon Marianistów). Wśród siedmiu pierwszych członków byli klerycy, nauczyciele, kupcy, robotnicy. Wszyscy mają te same prawa.
od 1817 – Rozwój dzieła Chaminade – mimo prześladowań, rewolucji, nawet aresztowań.
1839 – Z okazji zaakceptowania swoich dzieł przez Stolicę Apostolską pisze najpiękniejszy list o duchowości marianistów.
1841 – Zmuszony do dymisji rozpoczyna swą najboleśniejszą drogę życia, dając znakomite świadectwo wiary.
1848 – Pisze testament na rzecz biednych w Bordeaux.
1850 22 stycznia – w Bordeaux, oddaje duszę Bogu.
2000 3 września – Papież Jan Paweł II beatyfikował w Watykanie Ojca Chaminade.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda