Jezuici

Towarzystwo Jezusowe, Jezuici
Societas Iesu (SI)

Dane teleadresowe

Kuria Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej
Towarzystwa Jezusowego
ul. Narbutta 21
02-536 Warszawa
tel. (22) 542 -10-00
fax: (22) 848-15-99
e-mail: curiapma@jezuici.pl 

 

Kuria Prowincji Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
tel. (12) 428-15-00
fax: (12) 423-03-12
e-mail: curiapme@jezuici.pl
strona internetowa: www.jezuici.pl

Historia

Założenie zakonu jezuitów wiąże się z osobą św. Ignacego Loyoli, który po latach służby rycerskiej przeżył nawrócenie i postanowił oddać się Kościołowi. Ignacy nakreślił zarys konstytucji nowego zakonu, który zatwierdził papież Pawel III 27 września 1540 r. Zakon rozprzestrzenił się bardzo szybko w całej Europie i na innych kontynentach, m. in. na Dalekim Wschodzie, w Afryce i Ameryce, gdzie jezuici docierali jako misjonarze. O ile w 1556 r. liczył ogółem ok. 1000 członków, to w 1749 r. – 22 589.

W początkowym okresie jezuici najwięcej uwagi poświęcali utwierdzaniu katolików w wierności Kościołowi i konfrontacji z reformacją w Europie. Katechizowali prosty lud, głosili kazania, ożywiali życie sakramentalne, zakładali stowarzyszenia, zbudowali system szkolnictwa i wychowania młodzieży, poprzez dysputy z innowiercami i publikacje apologetyczne ukazywali prawdy Kościoła katolickiego.

W okresie oświecenia zakon był bardzo mocno atakowany jako główna podpora Kościoła katolickiego, którą się stał w ciągu dwóch wieków działalności. Pod naciskiem dworów Europy, zwłaszcza Burbonów, papież Klemens XIV w 1773 r. skasował Towarzystwo. W 1814 r. papież Pius VI przywrócił zakon do istnienia. Wzrost nastąpił ponownie bardzo szybko. W 1940 r. Towarzystwo Jezusowe liczyło 8 asystencji oraz 50 prowincji. Po II wojnie światowej rozwija się szczególnie na terenach misyjnych, zwłaszcza w Azji i Afryce.

Do najsłynniejszych jezuitów należą Doktorzy Kościoła: Piotr Kanizy i Robert Bellarmin; misjonarze: św. Franciszek Ksawery i św. Piotr Klawer; teolodzy: kard. Augustin Bea, kard. Jean Daniélou, kard. Henry de Lubac, Karl Rahner, paleontolog Pierre Teilhard de Chardin.

Do Polski jezuitów sprowadził w 1564 r. kard. Stanisław Hozjusz. Głównym polem ich pracy było szkolnictwo. Do najbardziej znanych przedstawicieli Towarzystwa Jezusowego w Polsce należą: św. Stanisław Kostka, św. Andrzej Bobola, św. Melchior Grodziecki, Piotr Skarga, Kazimierz Sarbiewski, Jakub Wujek oraz czołowi przedstawiciele polskiego oświecenia: Jan Bohomolec, Adam Naruszewicz, Grzegorz Piramowicz, Franciszek Bohomolec, Franciszek Kniaźnin.


Założyciel

Ignacy Loyola urodził się w 1491 r. w Loyoli w Hiszpanii. Początkowo zajmował się rycerstwem. W czasie rekonwalescencji po odniesionej ranie w 1521 r. oddawał się lekturze dzieł religijnych, pod wpływem których zapoczątkowało się jego nawrócenie. W drodze do Ziemi Świętej zatrzymał się w Manrezie, gdzie prowadząc życie pustelnicze doznał pierwszych doświadczeń mistycznych, których najważniejszym owocem było spisanie ćwiczeń duchownych.

Po powrocie z Ziemi Świętej podjął naukę łaciny i filozofii. W 1528 r. udał się w tym celu do Paryża. Tam wraz z 6 towarzyszami w 1534 r. złożył śluby czystości, ubóstwa oraz poświęcenia się pracy apostolskiej w Ziemi Świętej. Kiedy wyjazd do Ziemi Świętej okazal sie niemożliwy, zdecydowali się na zalożenie nowego zakonu. Ignacy nakreślił zarys konstytucji Towarzystwa Jezusowego, które w 1540 r. zatwierdzil papież Paweł III. Wybrany generałem zakonu, Ignacy funkcje tę pełnił aż do śmierci 31 lipca 1556 r.

 

Wpisy powiązane

Misjonarze Monfortanie

Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia

Mali Bracia Jezusa