Home Informator zakonówInstytuty świeckie Przemienienia Pańskiego

Przemienienia Pańskiego

Redakcja

kontakt@ipp70.pl

Obecnie wspólnota Instytutu Przemienienia Pańskiego obchodzi 70 rocznicę swego powstania. Jesteśmy jednym z najstarszych Instytutów w Polsce i na świecie, ale to nie znaczy, że starym.

IPP liczy ok. 60 członkiń w różnym wieku – od 27 do 89 lat. Kilkanaście z nas przeszło już do Pana na "Wieczne ucztowanie".

Posiadamy 7 grup lokalnych w takich miastach jak: Warszawa, Lublin, Kraków, Nowy Sącz, Maków Podhalański, Nysa, Bielsko-Biała. W tych grupach spotykamy się raz w miesiącu. Zaś cała wspólnota spotyka się raz w roku na rekolekcjach, które odbywają się zawsze w tygodniu poprzedzającym Nasze Święto Patronalne, czyli Uroczystość Przemienienia Pańskiego – 6 VIII.
W tym dniu składamy śluby czasowe i wieczyste, jest to też czas świętowania we wspólnocie.

Początki Instytutu

Historia Instytutu świeckiego Przemienienia Pańskiego wiąże się z Bractwem Pielgrzymstwa Polskiego, które powstało z inicjatywy Marii Janowej Kleniewskiej.

W 1924 roku zjechały się do Dratowa, jej majątku na Lubelszczyźnie członkinie Zarządu Stowarzyszenia Młodych Ziemianek, zaproszone tam przez p. Kleniewską. Przedstawiła im ona swoją ideę Bractwa, mającego na celu duchowe odrodzenie narodu. Uczestniczki spotkania postanowiły w ciągu najbliższego roku przemyśleć sprawę.

W roku 1925 przyjechały ponownie na rekolekcje zamknięte, prowadzone przez Ks. Władysława Korniłowicza. Już podczas tych rekolekcji Halina Dernałowicz, ówczesna przewodnicząca Stowarzyszenia Młodych Ziemianek doszła do wniosku, że dla pełnej realizacji myśli p. Kleniewskiej powinien powstać w łonie Bractwa zespół osób poświęconych całkowicie służbie Bogu w świecie.

Myśl ta powracała uparcie, toteż Halina podzieliła się nią z Ojcem Korniłowiczem. Początkowo nie znalazła u niego zrozumienia. Ojciec uważał, że Halina powinna poświęcić się Bogu w życiu zakonnym. Gdy po długiej walce wewnętrznej zdecydowała się na wstąpienie do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, Ojciec zmienił zdanie i polecił jej zasięgnąć rady u Ks. Karola Journeta w Szwajcarii, dokąd wybierała się właśnie na zebranie Zarządu Federacji Młodych (rok 1935).

Halina w roku 1935 pojechała do Szwajcarii i tam spotkała się z ks. Journetem. Ks. Journet nie tylko okazał pełne zrozumienie dla myśli i pragnie Haliny, ale zapewnił Ją, że są one z natchnienia Ducha Świętego. Obiecał przyjechać do Polski i dopomóc jej w realizacji Jej zamierzeń. W 1937 roku na zaproszenie Haliny przybył do Polski i prowadzi w Dratowie rekolekcje zamknięte dla siedmiu spośród członkiń Bractwa, które – jak się wydawało – chciały poświęcić się Bogu pozostając w świecie.

Po rekolekcjach za zgodą Ojca Korniłowicza powstał zalążek przyszłego Zespołu, złożony z siedmiu osób. Ułożyły one wspólny regulamin modlitwy i życia w duchu rad ewangelicznych. W rekolekcjach tych, które poświęcone były Tajemnicy Przemienienia brał udział również Ojciec Korniłowicz. Przeżył je głęboko, o czym świadczy to, że duchowość i teologię Tajemnicy Przemienienia rozwijał potem w wielu konferencjach i rekolekcjach dla tzw. ścisłego Zespołu Przemienienia aż do swej ciężkiej choroby i śmierci w 1946 roku.

www.kkis.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda