1971.10.13 – Rzym – Powiadomienie Synodu Biskupów o beatyfikacji O. Maksymiliana Kolbego

 
Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski

POWIADOMIENIE SYNODU BISKUPÓW O BEATYFIKACJI O. MAKSYMILIANA KOLBEGO

Rzym, 13 października 1971 r.

 

Carissimi Sodales,

Korzystając z zezwolenia prezydium Synodu Biskupów, pragnę całym sercem zaprosić wszystkich Sodales Synodu – w imieniu Episkopatu Polski – na uroczystość beatyfikacji sługi Bożego ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Z najwyższej decyzji Ojca Świętego, dnia 17 października br. w niedzielę o godzinie 9.30 rano, będzie wyniesiony do chwały błogosławionych, przez Jego Świątobliwość, franciszkański zakonnik ojciec Maksymilian Maria Kolbe, twórca Milicji Niepokalanej, wielkiej instytucji wydawniczej w Niepokalanowie koło Warszawy, założyciel japońskiego Niepokalanowa, niezwykły czciciel Maryi Niepokalanej. W czasie II wojny światowej, wraz ze swoimi braćmi zakonnymi, został zamknięty w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu (Auschwitz) koło Krakowa. Tutaj okazał największą miłość, na jaką człowiek zdobyć się może.

Gdy na śmierć głodową został skazany współwięzień pan Gajowniczek, wtedy ojciec Kolbe wystąpił z szeregu i oświadczył, że jest gotów zastąpić skazańca, który ma rodzinę. Życzeniu jego stało się zadość: został wtrącony do bunkra głodowego i tam poniósł śmierć.

Ale nie wszystek umarł. Bóg zapragnął jego czci publicznej i wolę swoją potwierdził cudami i łaskami, uzyskanymi za przyczyną więźnia z Oświęcimia.

W tej postaci bohaterskiego zakonnika widzimy najbardziej nowoczesny wzór kapłana.

Gdy debatujemy nad tym, jak ma on wyglądać, sam Chrystus spieszy nam z odpowiedzią i pomocą. Kapłan ma służyć i życie swoje oddać za dzieci Boże. Moc ma czerpać z dziewiczego wzoru Niepokalanej Matki Chrystusa Kapłana.

Taki dar składa naród polski, z łaski Chrystusa – światu jako owoc swej milenijnej drogi z Kościołem, jako owoc swych wiekowych cierpień i doświadczeń. Dzielimy się ze światem tym, na co Bóg pozwolił się nam zdobyć.

Tłumaczenie na język polski. Zbiory Instytutu Prymasowskiego

 

 

Wpisy powiązane

1981.05.01 – Warszawa – List do o. Stanisława Podgórskiego CSsR, przewodniczącego KWPZM

1981.03.06 – Warszawa – Franciszkanizm dzisiaj. Przemówienie z okazji jubileuszu 800-lecia urodzin św. Franciszka z Asyżu

1981.01.08 – Warszawa – List do zakonnych rekolekcjonistów i misjonarzy ludowych, zebranych na dorocznym kursie