Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski
MISJA W JAPONII. LIST DO O. WŁADYSŁAWA RYGUŁY, PROWINCJAŁA FRANCISZKANÓW, W ZWIĄZKU Z CZTERDZIESTĄ ROCZNICĄ ZAŁOŻENIA NIEPOKALANOWA JAPOŃSKIEGO
Warszawa, 16 maja 1970 r.
Czcigodny Ojcze Prowincjale,
Krótki szkic rozwoju misji franciszkańskiej w Japonii i przypomnienie czterdziestej rocznicy jej założenia, przedstawione w liście z dnia 24 kwietnia 1970 roku, przywodzą przede wszystkim na myśl świetlaną postać świętego męża Bożego – ojca Maksymiliana Kolbego. Z perspektywy czterdziestu lat lepiej można podziwiać myśl Opatrzności, która w tajemny dla nas sposób wybiera sobie narzędzia dla szerzenia królestwa Bożego. Widzimy potrzebę ofiary i subtelne drogi, na których Bóg potrafi zbierać owoce tejże ofiary. A w tym wypadku owoce są niewątpliwie wielkie, biorąc pod uwagę specyfikę kraju, jakim jest Japonia. Takie dzieła, jak wydawanie „Rycerza Niepokalanej”, prowadzenie przedszkoli, szkół i seminariów, prowadzenie parafii, kształcenie miejscowego duchowieństwa podejmującego już samodzielne inicjatywy, a również uznanie, jakim obdarzyło polskich misjonarzy tamtejsze społeczeństwo, napełniają radością i wywołują uczucia uznania i słowa podzięki dla wiernych synów św. Franciszka.
Łączę się w tych radościach z Wami, czcigodni misjonarze i ojcowie franciszkanie, i razem z całą prowincją japońską i polską składam Bogu dzięki za wszystko, czego dokonał w Kraju Wschodzącego Słońca, i – oczekując wyniesienia na ołtarze założyciela klasztoru w Nagasaki – przesyłam wszystkim Ojcom i Braciom franciszkańskim w Japonii braterskie pozdrowienia oraz, oddając ich w dłonie Niepokalanej Dziewicy, z serca błogosławię.
In caritate fraterna
† Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski
Archiwum Kurii Prowincjalnej Ojców Franciszkanów w Warszawie