Bp Kazimierz Piotrowski
HOMILIA PODCZAS KAPITUŁY PROWINCJALNEJ KSIĘŻY PIJARÓW
Hebdów, Dom Św. Norberta, 13 kwietnia 2023 r.
1. Czcigodni Ojcowie Kapitulni zebrani w Domu św. Norberta w Hebdowie na Kapitule Prowincjalnej Zakonu Pijarów w Polsce. Pozdrawiam was serdecznie z pasterską troską, a razem z wami pozdrawiam nowego prowincjała o. Mateusza Pindelskiegood Maryi Niepokalanej wraz z nowym zarządem polskiej prowincji waszego zakonu. Gratuluję O. Prowincjałowi wyboru na kolejną kadencję, a nowemu zarządowi życzę owocnej współpracy w dziele ewangelizacji ubogaconej charyzmatem waszego zakonu.
Okres wielkanocny to czas naszego podążania za Jezusem Zmartwychwstałym, naszym Panem i Odkupicielem. W tej wędrówce możemy być podobni do kobiet idących do grobu, którym towarzyszyły różne emocje: radość, obaw, niepewności i lęk (por. Mt 28, 8-15). Nie brakowało różnych spotkań, łez i pytań, jak to, gdzie jest ciało Jezusa, a także paschalnego wyścigu apostołów Piotra i Jana biegnących do grobu (por. J 20, 11-18). Możemy też być podobni do uczniów będących na drodze do Emaus, którzy mieli swoją wizję Mesjasza i związane z tym oczekiwania (por. Łk24, 13-35). Ostatecznie te wydarzenia prowadziły do rozpoznania osoby Zmartwychwstałego Pana i do gotowości, aby iść i oznajmiać: widzieliśmy Go, On zmartwychwstał i żyje!
2. Nie inne plany ewangelizacyjne miał św. Józef Kalasancjusz (1557-1648), założyciel waszego zakonu, który w dojrzałości swojej wiary opuścił Hiszpanię, aby w Wiecznym Mieście być głosicielem dobrej nowiny. A to zadanie, jak piękny owoc wyrasta z dynamiki paschalnej, kiedy Boski Misjonarz przemówił do apostołów tymi słowami: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 18-20). Zauważamy, że Jezus Zmartwychwstały nie posłał na świat jakiś nowinkarzy, ideologów czy informatorów, ale nauczycieli prawdy, że Bóg jest miłością (por. 1 J 4, 16). Co więcej! Dla ochrzczonych Jezus Chrystus jest drogą, prawdą i życiem (por. J 14, 6).
Wasz Ojciec Założyciel doskonale wiedział i głęboko wierzył, że nowy człowiek rodzi się ze słuchania słowa Bożego, bowiem wtedy przyjmuje Ewangelię jako normę swojego życia, a naśladowanie Jezusa Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego staje się wtedy żywym świadectwem wymogów słowa Bożego. Duch Święty, w którego mocy zostało przekazane nam objawione słowo Boże, jest tym samym Duchem, który nadal oświeca nowym światłem słowo Boże. Skorzystali z tego liczni założyciele i założycielki zakonów i zgromadzeń. Z tego źródła bierze początek każdy charyzmat, a każda reguła chce być tego wyrazem, dając inspiracje różnym formom życia chrześcijańskiego, które cechuje ewangeliczny radykalizm (por. Benedykt XVI, Verbum Domini, 83).
3. Drodzy bracia! Nie inne wymaga ewangelizacyjne stawia Kościołowi, a w nim i wam XXI wiek, który nagląco potrzebuje wiosny duchowej odnowy, a tę zawsze zwiastuje głoszone słowo Boże w różnych okolicznościach życia Kościoła Chrystusowego, naszej wspólnoty wiary!
Możemy się dziwić postawie Piotra Apostoła, który jest jakże inny niż ten na dziedzińcu pałacu arcykapłana, teraz pełen odwagi głosi prawdę o Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym. W niczym nie oszczędza swoich rodaków, ale uświadamia im złe postępowanie. A dobrodziejstwo, jakie otrzymał uzdrowiony chromy od Piotra i Jana to Boży dar zrodzony z łaski. Bowiem ‒ jak wyjaśnia Apostoł ‒ przez wiarę w Jego imię temu człowiekowi, którego widzicie i którego znacie, imię to przywróciło siły. Wiara wzbudzona przez niego dała mu tę pełnię sił, którą wszyscy widzicie (por. Dz 3, 16).
Dziś nawet dla wierzącego ewangeliczne znaki nie zawsze są oczywiste i człowiek wciąż oczekuje czegoś więcej. Tak też było za czasów Jezusa Zmartwychwstałego, co ukazuje nam ten sugestywny obraz dzisiejszej Ewangelii. I nam potrzeba lekarstwa dojrzałej wiary w Jezusa Chrystusa i umiłowania Kościoła, a nie tylko racjonalnych planów czy nowej strategii ewangelizacyjnej na przyszłość. Potrzeba nam całkowitego zaufania Bogu na wzór świętych, a szczególnie tak wam bliskiego św. Józefa Kalasancjusza, waszego Ojca Założyciela.
Niech Eucharystia będzie dla was niewyczerpanym źródłem pięknych inspiracji ewangelizacyjnych i wychowawczych. Niech będzie fundamentem jedności waszej pijarskiej wspólnoty i siłą do owocnej drogi praktykowania rad ewangelicznych. Nie gdzie indziej, ale podczas łamania chleba Jezus dał się poznać uczniom z drogi do Emaus. A Kościół Chrystusowy, a wy nim, wciąż jest w drodze.
Niech ta droga zawsze będzie bezpieczna obecnością Jezusa Chrystusa pośród was. Niech w tym pielgrzymowaniu wspiera was Maryja, Matka Bożego Syna i Matka Kościoła. Amen.