Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Przemówienia i homilieModlitwa Anioł Pański 2000.07.16 – Les Combes – Jan Paweł II, Majestat obecności Bożej. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański

2000.07.16 – Les Combes – Jan Paweł II, Majestat obecności Bożej. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański

Redakcja
Jan Paweł II 

MAJESTAT OBECNOŚCI BOŻEJ. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ “ANIOŁ PAŃSKI”

Les Combes, 16 lipca 2000 r.

1. Dziękuję Bogu za to, że również w tym roku pozwala mi spędzić wakacje w tej przepięknej górskiej miejscowości, która przywodzi na myśl majestat obecności Bożej. Dziękuję biskupowi Aosty, przewodniczącemu Rady i Zarządu Regionu Valle d’Aosta oraz wszystkim mieszkańcom tego bardzo mi drogiego regionu za zaproszenie i gościnność, jak co roku niezwykle serdeczną. Szczególne pozdrowienie kieruję do księży salezjanów, zawsze bardzo gościnnych wobec mnie, a także do tych, którzy na co dzień starają się zapewnić mi i moim współpracownikom spokojne wakacje. Tutaj, pośród uroczych lasów i dolin, ciało odzyskuje siły, a duch może oddać się głębszej refleksji i kontemplacji.

Z tego miejsca wypoczynku pragnę przekazać serdeczne pozdrowienie wszystkim, którzy spędzają wakacje w tych dolinach i gdzie indziej, w górach i nad morzem. Wszystkich zachęcam, aby te dni zasłużonego wypoczynku letniego starali się wykorzystać jako czas wewnętrznego wzbogacenia i odprężenia w rodzinnym gronie. Myślę też o tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd i pozostali w domach. Ze szczególnie serdecznym pozdrowieniem zwracam się do chorych, osób starszych, więźniów i ludzi samotnych. Każdego zapewniam o codziennej pamięci w modlitwie.

2. Patrząc na góry, myślę dzisiaj o górze Karmel, której piękno opiewa Pismo Święte. Obchodzimy dziś bowiem święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Na tej górze, położonej niedaleko Hajfy w Izraelu, święty prorok Eliasz bronił gorliwie integralności i czystości wiary ludu wybranego w Boga żywego. W XII w. po Chrystusie na tej samej górze osiedlili się pustelnicy, aby oddać się kontemplacji i pokucie. Z ich doświadczenia duchowego narodził się Zakon Karmelitów.

Jeśli będziemy szli razem z Maryją, która jest wzorem pełnej wierności Chrystusowi, nie będziemy się lękać przeszkód i trudności. Wspomagani Jej macierzyńskim wstawiennictwem, będziemy mogli jak Eliasz urzeczywistnić w pełni powołanie prawdziwych «proroków» Ewangelii w naszych czasach.

3. Do takiego wysiłu ascetycznego i apostolskiego wzywa nas liturgia dzisiejszej XV Niedzieli zwykłej. Zachęca nas, byśmy naśladowali przykład proroka Amosa i apostołów, wybranych przez Pana do czynnej współpracy z Jego dziełem zbawienia.

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, którą dzisiaj przyzywamy ze szczególną żarliwością, niech pomaga nam wspinać się niestrudzenie na szczyty świętości; niech nam pomaga nie mieć nic droższego ponad Chrystusa, który objawia światu tajemnicę Bożej miłości i prawdziwą godność człowieka (por. kolekta).

Kapituła generalna sióstr karmelitanek

Dzisiaj, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, szczególne znaczenie ma obecność grupy sióstr karmelitanek od św. Teresy z Turynu, które uczestniczą właśnie w swej kapitule generalnej. Drogie siostry, witając was serdecznie pragnę ogarnąć życzliwą myślą także wszystkich karmelitów i karmelitanki oraz stowarzyszenia inspirujące się tym charyzmatem. Proszę Boga o nieustanną opiekę nad całą rodziną karmelitańską, zachęcając wszystkich jej członków, aby szukali i miłowali przede wszystkim Boga, który pierwszy nas umiłował, oraz by starali się kultywować w każdych okolicznościach wartości życia kontemplacyjnego, z którego rodzi się i czerpie moc miłość bliźniego, służąca zbawieniu świata i budowaniu Kościoła.


Za: www.opoka.org.pl 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda