Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymFranciszekFranciszek - Listy, orędzia, przesłania 2024.11.08 – Rzym – Franciszek, List z okazji Jubileuszu do proboszczów, osób konsekrowanych i kapłanów

2024.11.08 – Rzym – Franciszek, List z okazji Jubileuszu do proboszczów, osób konsekrowanych i kapłanów

Redakcja
Franciszek

LIST Z OKAZJI JUBILEUSZU DO PROBOSZCZÓW, OSÓB KONSEKROWANYCH I KAPŁANÓW

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie, 08 listopada 2024 r

 

Do Przełożonych Zakonów

Do Prawnych Przedstawicieli Organów Kościelnych

Do proboszczów

Do duchowieństwa

Drodzy i Umiłowani

Kościół przygotowuje się do obchodów Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, który będzie poświęcony nadziei. W Bulli zapowiadającej Jubileusz wezwałem do nadziei dla wszystkich i poprosiłem wszystkich, aby byli „namacalnymi znakami nadziei dla tak wielu braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach” (n. 10). 

Nadzieja w rzeczywistości pochodzi z miłości i z poczucia bycia kochanym. To Boża miłość rodzi nadzieję, Boża zaś miłość przechodzi przez naszą miłość, jak powiedział bł. Don Pino Puglisi: „Bóg zawsze kocha przez kogoś”.

Kościół rzymski, poprzez parafie, wspólnoty zakonne, stowarzyszenia, ruchy kościelne i rodziny, czyni tak wiele, aby przekazywać miłość Boga poprzez konkretne gesty miłosierdzia (często w milczeniu) i rodzić nadzieję w życiu ludzi: każdemu z was ponawiam moje głębokie podziękowania.

Tak więc dobro wspólne, leżące u podstaw myśli społecznej Kościoła, dotyczy wszystkich warunków gwarantujących godność człowieka, która, jak wielokrotnie podkreślałem, zawiera się w trzech nienaruszalnych prawach: ziemi, domu i pracy.

W związku z Jubileuszem poprosiłem moją diecezję, aby dała namacalny znak troski o problemy mieszkaniowe, tak aby obok przyjęcia wszystkich pielgrzymów, którzy przybędą, zostały uruchomione formy ochrony dla tych, którzy nie mają domu lub są zagrożeni jego utratą. Mając to na uwadze, chciałbym, aby wszystkie diecezje, które są w Rzymie właścicielami nieruchomości, zaoferowały swój wkład w powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego poprzez oznaki miłości i solidarności, aby wzbudzić nadzieję w tysiącach ludzi w Rzymie, którzy znajdują się w niepewnej sytuacji mieszkaniowej.

Instytucje i administracje na różnych szczeblach, wraz ze stowarzyszeniami i ruchami społecznymi, organizują się, aby wzmocnić postawę gościnności i solidarności wobec tych braci i sióstr, współpracując między instytucjami i społeczeństwem obywatelskim, a Kościół jest wezwany do wniesienia swojego wkładu.

Dlatego wzywam wszystkie rzeczywistości kościelne do odważnego gestu miłości wobec bliźniego i zaoferowania przestrzeni, którą dysponują, zwłaszcza tych obiektów, które mają miejsca noclegowe lub wolne mieszkania. Osoby, które mają być zakwaterowane, będą pod opieką instytucji i służb socjalnych, podczas gdy stowarzyszenia i ruchy społeczne zapewnią posługę osobistą, działania opiekuńcze i dobra relacyjne, które w zasadniczy sposób przyczyniają się do godnego przyjęcia i budowania braterstwa.

Ci z was, którzy chcą odpowiedzieć na ten apel, mogą zwrócić się do wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, kard. Baldassare Reina.

Dziękuję wam za waszą hojność i za wszystko, co już czynicie, aby przekazywać Bożą miłość i budzić nadzieję w życiu wszystkich, a w szczególności tych najbardziej potrzebujących.

Rzym, u św. Jan na Lateranie, 9 listopada Święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

Z serca wam błogosławię, prosząc o modlitwę za mnie. Po bratersku

FRANCISZEK


Tłumaczenie własne 

Za: www.vatican.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda