Franciszek
PRZESŁANIE DO KAPITUŁY GENERALNEJ ZGROMADZENIA MĘKI JEZUSA CHRYSTUSA
Rzym, 29 września 2024 r.
Do Czcigodnego
O. Joachima Rego, C.P. Przełożonego Generalnego
Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.
Z okazji 48-ej Kapituły Generalnej Waszej Rodziny Zakonnej pod hasłem: „Oto ja, poślij mnie (Iz 6, 8). Męka Chrystusa źródłem życia i misji”, kieruję do Ojca i Współbraci moje serdeczne i gorące pozdrowienia.
Kapituła, którą będziecie przeżywać, jest ważnym momentem dla Zgromadzenia, ponieważ jesteście wezwani do słuchania Ducha Świętego, który może wzbudzić nowe zadania duszpasterskie, aby pracować z radością i odnowionym zapałem w Kościele i na polu misyjnym, na które was posłał. Dlatego z wdzięcznym i uległym sercem przygotujcie się na przyjęcie nowych rzeczy, które On wskaże, abyście umocnieni w wierze i oświeceni przez Niego, mogli dokonywać twórczych wyborów, aby stawić czoła wyzwaniom obecnej godziny.
„Patrz na bliźniego swego z boku Jezusa: w ten sposób będziesz go miłował miłością czystą i świętą (I, 437)”. „Kochajmy bliźniego w Bogu: kochajmy Boga w bliźnim (I, 327)”. Słowa św. Pawła od Krzyża, człowieka przemienionego przez mękę Chrystusa, są dziś nadal mocnym napomnieniem, aby uczynić Was narzędziem miłosierdzia wśród tych, którzy cierpią na ciele i duchu. Czy i Wy przyjmujecie wezwanie, aby stać się „apostołami współczucia”, rozdawcamiożej miłości wśród najuboższych, wiernymi narzędziami Bożego Miłosierdzia, aby leczyć rany ludzkości zranionej przez tak wiele cierpienia.
Bądźcie entuzjastycznymi świadkami Sapientia Crucis, szerząc jej zbawczą wartość; to poprzez kontemplację Ukrzyżowanego możemy poznać ogromną moc miłości, która emanuje ze słabości Krzyża. Tylko w ten sposób możemy nauczyć się pokornego stylu Boga, który daje siebie bezwarunkowo, aby być blisko człowieka i oprzeć swoją drogę na nadziei, która nie gaśnie: Ave Crux Spes Unica.
Na koniec ponawiam zaproszenie wystosowane z okazji obchodów Jubileuszu Trzeciego Stulecia założenia Waszego Zgromadzenia – 1 lipca 2021 roku – aby to Zgromadzenie dało nowy impuls do „pogłębienia znaczenia Krzyża w kontekście wielu współczesnych areopagów” i jako duchowi spadkobiercy św. Pawła od Krzyża „starajcie się, aby Misterium Paschalne, centrum wiary chrześcijańskiej i charyzmat Rodziny Zakonnej Pasjonistów, promieniowało i rozprzestrzeniało się, w odpowiedzi na Bożą Miłość i aby sprostać oczekiwaniom i nadziejom świata”.
Z tymi uczuciami, powierzając każdego z Was wstawiennictwu św. Pawła od Krzyża i św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, z radością udzielam mojego ojcowskiego Błogosławieństwa. Niech Matka Najświętsza chroni Was wszędzie. I proszę nie zapomnijcie modlić się za mnie.
Rzym, od św. Jana na Lateranie, 29 września 2024 r. Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Z braterskim pozdrowieniem,
Franciszek