2024.05.27 – Rzym – Franciszek, Pozdrowienie skierowane do delegacji tajskich mnichów buddyjskich

Franciszek

POZDROWIENIE SKIEROWANE DO DELEGACJI TAJSKICH MNICHÓW BUDDYJSKICH

Rzym, Sala Klementyńska, 27 maja 2024 r.

 

Eminencjo, Ekscelencjo, 

Czcigodni Mnisi 

Drodzy Bracia i Siostry,

Z wielką radością witam waszą delegację z okazji tej wizyty, która umacnia naszą trwałą przyjaźń.

Z wdzięcznością wspominam moją podróż do waszego kraju w dniach 20-23 listopada 2019 r. oraz niezwykłe powitanie i gościnność, jakie mi okazaliście. Zachowuję żywą pamięć o najwyższym patriarsze Tajlandii i proszę o przekazanie mu moich serdecznych pozdrowień.

Mówiąc o ostatnich wydarzeniach, które ożywiły naszą ugruntowaną przyjaźń, z wielką radością dowiedziałem się o siódmym kolokwium buddyjsko-chrześcijańskim, które odbyło się w Tajlandii w listopadzie ubiegłego roku i zgromadziło ponad 150 uczestników z różnych części Azji, podejmujących refleksję nad tematem „Karuna i Agape w dialogu, aby uzdrowić zranioną ludzkość i Ziemię”. Tak, dzisiaj nasza ludzkość i Ziemia, nasz wspólny dom, są rzeczywiście zranione! Tak wiele wojen, tak wielu ludzi, którzy stracili wszystko, zmuszonych do ucieczki. Tak wiele dzieci dotkniętych przemocą. Jednak, jak zauważyliście podczas kolokwium, „mocno wierzymy, że pośród ciemnych chmur, ci, którzy są głęboko zakorzenieni w swoich tradycjach religijnych i chcą współpracować, mogą przynieść promień nadziei zdesperowanej ludzkości” [1]. 

Podczas kolokwium podkreśliliście trzy fundamentalne punkty, które chciałbym przypomnieć: po pierwsze, powiedzieliście, że „nikt nie jest zbawiony sam; możemy być zbawieni tylko razem, ponieważ jesteśmy ze sobą połączeni i współzależni”. W świetle tej prawdy zachęcam do współpracy ze wszystkimi: społeczeństwem obywatelskim, członkami innych religii, rządami, organizacjami międzynarodowymi, społecznościami akademickimi i naukowymi oraz wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami, aby promować przyjaźń, która podtrzymuje pokój i braterstwo oraz buduje bardziej zintegrowany świat. Po drugie, podkreśliliście znaczenie edukacji każdej osoby, zwłaszcza młodych ludzi i dzieci, „w obszarze troski i szczególnej uwagi na innych i środowisko”. Wreszcie, stwierdziliście: „wierzymy, że modlitwa i medytacja mogą odwrócić bieg wydarzeń, oczyszczając nasze serca i umysły; generując życzliwość, miłosierdzie i przebaczenie tam, gdzie panuje nienawiść i zemsta, tworząc ducha szacunku i troski o innych i o ziemię”. Jestem bardzo szczęśliwy, że jutro będziecie modlić się o pokój w Bazylice Santa Maria in Trastevere.

Z serca dziękuję za uprzejmy gest przybycia do Watykanu i zachęcam do dalszego ożywienia dialogu i współpracy, zwłaszcza z Kościołem katolickim w Tajlandii, w duchu stałej przyjaźni. Dla Was i wszystkich mieszkańców waszego szlachetnego kraju proszę o obfite błogosławieństwo niebios. I dziękuję, bardzo dziękuję!

________________________________________________

[1] Deklaracja końcowa Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie VII Konferencji Buddyjsko-Chrześcijańskiej (Bangkok, 13-16 listopada 2023 r.), 16.11.2023.


Tłumaczenie OKM

Za: www.vatican.va

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

Wpisy powiązane

2024.11.11 – Rzym – Franciszek, Przemówienie do delegacji diecezji Aosta i Zgromadzenia Kanoników Świętego Bernarda Wielkiego

2024.11.05 – Rzym – Franciszek, Przemówienie do społeczności akademickiej Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego

2024.10.28 – Rzym – Franciszek, Przemówienie do uczestników XVI kapituły generalnej Misjonarzy Świętego Karola (Skalabrynianów)