2011.10.03 – Watykan – Benedykt XVI, Przesłanie z okazji 400. rocznicy założenia przez Mary Ward Congregatio Jesu

Benedykt XVI

PRZESŁANIE Z OKAZJI 400. ROCZNICY ZAŁOŻENIA PRZEZ MARY WARD CONGREGATIO JESU

Watykan, 03 października 2011 r.

Czcigodna Przełożona Generalna 

Siostra M. Mechtild Meckl CJ 

Przełożona Generalna Congregatio Jesu

Z radością dowiaduję się, że Congregatio Jesu świętuje 400. rocznicę założenia swojej wspólnoty zakonnej podczas Kongregacji Generalnej, która odbędzie się w Loyoli w nadchodzących tygodniach. Z tej okazji chciałbym zapewnić Ciebie i wszystkie siostry z Congregatio Jesu o mojej szczególnej duchowej bliskości i przesłać Wam moje serdeczne błogosławieństwo.

W czasach wstrząsów i utraty tradycji wiary, założycielka waszej wspólnoty, Czcigodna Sługa Boża Mary Ward, szukała nowych dróg dojścia do Chrystusa. Zdała sobie sprawę, że może Go znaleźć w Kościele tylko wtedy, gdy będzie posłuszna Kościołowi. Z odwagą i determinacją szukała sposobów, aby wypełnić polecenie Pana: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16:15). Chciała wykorzystać każdą posługę i każde pole pracy apostolskiej, aby zanieść orędzie Chrystusa do wszystkich obszarów ludzkiego życia i do wszystkich miejsc, „gdzie On sam chciał pójść” (Łk 10, 1). Podążając za swoimi mistycznymi doświadczeniami w latach 1609-1611, Mary Ward, jako prorocza kobieta, utorowała drogę dla nowego sposobu pracy kobiet, dla apostolskiego życia zakonnego kobiet w Kościele, które później przyniesie tak wiele owoców. Jednocześnie jednak była głęboko uduchowioną kobietą, która żyła silną wiarą i głębokim zakorzenieniem w Bogu. Jej niezachwiana ufność, że Bóg użyje jej „w sposób, który jest Mu bardziej miły” i że „od Niego spłynie za to pochwała”, pozwoliła jej cierpliwie i z wewnętrznym spokojem znosić nieporozumienia, wyrzuty i odrzucenie, a nawet chwilowe niepowodzenia w pracy jej życia. Jej śmiałość, przykładne posłuszeństwo następcy św. Piotra i wierność Kościołowi tworzą razem przesłanie, które zawsze – zwłaszcza w obecnym czasie – ma znaczenie dla Kościoła.

Idąc za przykładem Konstytucji św. Ignacego z Loyoli, jednym z pragnień Waszej Założycielki było powierzenie sposobu jej misji dla Królestwa Bożego następcy św. Piotra poprzez osobisty ślub. Ten ślub szczególnego posłuszeństwa papieżowi „circa missiones” jasno ukazuje misję powszechną jako serce i centrum charyzmatu Congregatio Jesu. Ta gotowość i dyspozycyjność jest cennym darem dla Kościoła, poprzez który Zgromadzenie wspiera powszechną posługę Biskupa Rzymu, gwaranta jedności, a jednocześnie stara się znaleźć odpowiednie środki, aby przedstawić odwieczną prawdę Ewangelii Chrystusa współczesnym ludziom. Mary Ward troszczyła się o to, by dać Kościołowi ludzi, którzy przyczynią się do „obrony i szerzenia wiary” oraz do „postępu dusz w życiu i doktrynie chrześcijańskiej”. Duchowe córki Mary Ward zawsze charakteryzowały się pasją do holistycznej edukacji i wszechstronnej formacji ludzkiej. W obliczu wyzwań teraźniejszości są wezwane do kontynuowania tej tradycji z entuzjazmem, do kroczenia nowymi ścieżkami apostolskimi z proroczą wolnością i mądrym rozeznaniem oraz do odważnego wkraczania w awangardę misji jako kobiety konsekrowane. Szerokie horyzonty ewangelizacji i potrzeba dawania świadectwa orędziu Ewangelii wobec wszystkich wymagają bogatej i zróżnicowanej pracy apostolskiej Congregatio Jesu. Wielu wciąż czeka na poznanie Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka.

Idąc za słowami Mary Ward, że fundacja „nie dokona się bez cudów”, niech Siostry Congregatio Jesu zachowają wielką cześć i szacunek dla daru łaski Bożej, który ukształtował się w łonie Kościoła, i niech przeżywają swoje powołanie „nieustannie, skutecznie i z miłością”, urzeczywistniając w różnych dziedzinach swojej posługi udział w powszechnej misji Kościoła dla dobra i zbawienia ludzkości. Z tym modlitewnym życzeniem, serdecznie udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa Tobie, Czcigodna Przełożona Generalna i Zgromadzeniu Generalnemu w Loyoli, jak również wszystkim Siostrom Congregatio Jesu i wszystkim, którzy są związani z Waszą wspólnotą zakonną.


Z Watykanu, 3 października 2011 r.
BENEDYKT PP. XVI
Tłumaczenie własne
Za: www.vatican.va

Wpisy powiązane

2019.04.22 – Rzym – Benedykt XVI , Artykuł „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”

2013.01.28 – Watykan – Benedykt XVI, Przesłanie do 200. Kapituły Generalnej Braci Mniejszych Konwentualnych w Asyżu

2012.11.11 – Watykan – Benedykt XVI, «Intima Ecclesiae Natura». List Apostolski w formie Motu Proprio o posłudze miłości dotyczący kościelnych organizacji i instytucji zajmujących się działalnością charytatywną