Benedykt XVI
PRZESŁANIE Z OKAZJI CZTERECHSETLECIA ŚMIERCI P. MATTEO RICCI SJ
Watykan, 6 maja 2009 r.
Do Czcigodnego Brata
Claudio Giuliodori
Biskupa Maceraty, Tolentino, Recanati, Cingoli i Treia
Z radością dowiedziałem się, że w Waszej diecezji planowanych jest kilka inicjatyw upamiętniających, w sferze kościelnej i cywilnej, czterechsetlecie śmierci o. Matteo Ricciego z Towarzystwa Jezusowego, który zmarł w Pekinie 11 maja 1610 roku. Z okazji rozpoczęcia tego szczególnego roku jubileuszowego z radością przesyłam Księdzu Biskupowi i całej wspólnocie diecezjalnej moje serdeczne pozdrowienia.
Urodzony w Maceracie 6 października 1552 r. jezuita Matteo Ricci, obdarzony głęboką wiarą oraz niezwykłą oryginalnością kulturalną i naukową, poświęcił wiele lat swego życia na nawiązanie owocnego dialogu między Zachodem a Wschodem, prowadząc jednocześnie zdecydowane działania na rzecz zakorzenienia Ewangelii w kulturze wielkiego ludu chińskiego. Jego przykład pozostaje do dziś wzorem owocnego spotkania cywilizacji europejskiej i chińskiej.
Dlatego z radością łączę się z tymi, którzy zachowują pamięć o tym wielkodusznym synu waszej ziemi, posłusznym słudze Kościoła oraz nieustraszonymi inteligentnym głosicielu Ewangelii Chrystusa. Biorąc pod uwagę jego intensywną działalność naukową i duchową, nie można nie być pod wrażeniem jego innowacyjnej i wyróżniającej się zdolności do podejścia z pełnym szacunkiem do chińskich tradycji kulturowych i duchowych jako całości. Faktycznie ta postawa wyróżniała jego misję poszukiwania możliwej harmonii między szlachetną i tysiącletnią cywilizacją chińską a chrześcijańską nowością, która jest fermentem wyzwolenia i autentycznej odnowy w każdym społeczeństwie, ponieważ Ewangelia, uniwersalne orędzie zbawienia, jest przeznaczona dla wszystkich ludzi, niezależnie od kontekstu kulturowego i religijnego, do którego należą.
Tym, co uczyniło jego apostolat oryginalnym i, można powiedzieć, proroczym, była z pewnością głęboka sympatia, jaką darzył Chińczyków, ich historię, kulturę i tradycje religijne. Wystarczy przypomnieć jego Traktat o przyjaźni (De amicitia -Jiaoyoulun), który odniósł powszechny sukces od pierwszego wydania w Nanjing w 1595 roku. Waszrodak, będący wzorem dialogu i szacunku dla przekonań innych, uczynił przyjaźń stylem swojego apostolatu podczas 28 lat spędzonych w Chinach. Przyjaźń, którą oferował, została odwzajemniona przez miejscową ludność dzięki klimatowi szacunku i poważania, który starał się kultywować, zawsze starając się dowiedzieć więcej o tradycjach ówczesnych Chin. Pomimo napotykanych trudności i nieporozumień, ojciec Ricci chciał pozostać wierny temu stylowi ewangelizacji aż do śmierci, wdrażając, można powiedzieć, metodologię naukową i strategię duszpasterską opartą z jednej strony na szacunku dla zdrowych lokalnych zwyczajów, których chińscy neofici nie powinni porzucać, gdy przyjmują wiarę chrześcijańską, az drugiej strony na świadomości, że Objawienie może je jeszcze bardziej wzmocnić i uzupełnić. Właśnie z tych przekonań, podobnie jak czynili to już Ojcowie Kościoła w spotkaniu Ewangelii z kulturą grecko-rzymską, podjął dalekowzroczne dzieło inkulturacji chrześcijaństwa w Chinach, szukając trwałego porozumienia z uczonymi tego kraju.
Mam gorącą nadzieję, że wydarzenia jubileuszowe ku jego czci -spotkania, publikacje, wystawy, konferencje i inne wydarzenia kulturalne we Włoszech i w Chinach -będą okazją do pogłębienia naszej wiedzy o jego osobie i działalności. Niech za jego przykładem nasze wspólnoty, w których współistnieją ludzie różnych kultur i religii, rozwijają się w duchu gościnności i wzajemnego szacunku. Niech pamięć o tym szlachetnym synu Maceraty będzie także dla wiernych tej wspólnoty diecezjalnej powodem do umacniania w jego szkole tęsknoty misyjnej, która powinna ożywiać życie każdego autentycznego ucznia Chrystusa.
Czcigodny Bracie, składając gorące życzenia pełnego powodzenia obchodów jubileuszowych, które rozpoczną się 11 maja, zapewniam Cię o mojej pamięci w modlitwie i wzywając macierzyńskiego wstawiennictwa Maryi, Królowej Chin, serdecznie przesyłam moje Błogosławieństwo Tobie i wszystkim powierzonym Twojej pasterskiej trosce.
Z Watykanu, 6 maja 2009 r.
BENEDYKT PP. XVI
Tłumaczenie własne
Za: www.vatican.va