Z okazji 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce powstał film o historii i dziełach prowadzonych przez siostry duchaczki.
Film pt. „W blasku duchackiego krzyża” to wspólny projekt Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia i Studia Telewizyjnego „Niedzieli”.
Materiał do filmu został zarejestrowany w latach 2019-2020 przed wybuchem pandemii. Kamera „Niedzieli” odwiedziła siostry w Krakowie, Busku Zdroju, Pacanowie i Częstochowie, pokazując dzieła, które prowadzą. Towarzyszyła siostrom także podczas częstochowskich uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w lutym br. (tuż przed wybuchem pandemii).
– Bardzo ważna jest dla nas medialna współpraca z „Niedzielą”. Redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski otworzył nam drzwi redakcji, byśmy mogli razem przeżywać czas jubileuszu – mówi s. Kazimiera Gołębiowska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia i podkreśla, że film to dla sióstr wielki jubileuszowy dar, za który dziękują i zapraszają do jego obejrzenia.
Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia jest żeńską gałęzią szpitalniczego Zakonu Ducha Świętego ufundowanego w II połowie XII w. we Francji. Założyciel Zakonu bł. Gwidon z Montpellier głęboko przejęty duchem Ewangelii pragnął realizować ideał ewangelicznego miłosierdzia świadcząc posługę najbardziej potrzebującym: ubogim, chorym, samotnym matkom, porzuconym dzieciom. W 1198 r. papież Innocenty III zatwierdził zakon, który wkrótce działał już w prawie całej Europy. Do Polski dotarł w 1220 r.
Siostry duchaczki świadczą miłość miłosierną prowadząc dzieła apostolsko-dobroczynne: przedszkola, placówki opiekuńczo-wychowawcze, posługują w szpitalach, domach opieki, w Domach Samotnej Matki, a także pracują jako katechetki. Swą działalność rozwijają aktualnie: w Polsce, we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii, na Ukrainie, a także na misjach w Afryce.
Za: www.niedziela.pl