W “sanktuarium trzeźwości”, jak nazywane jest Miejsce Piastowe, odbyła się XVI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu.
W ostatni poniedziałek lipca w sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się XVI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Towarzyszyło jej hasło „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.
Spotkanie rozpoczęło się programem słowno-muzycznym, przygotowanym przez nauczycieli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym. Czytali oni teksty bł. Bronisława Markiewicza i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wzywające do zaangażowania się w walkę o trzeźwą Polskę, o zgubnych skutkach alkoholizmu. Były to naprawdę przejmujące słowa, przeplatane pieśniami w wykonaniu młodzieżowej scholi z naszej parafii w Pawlikowicach „Gwardia św. Michała Archanioła”. Piękny śpiew tej grupy towarzyszył także liturgii eucharystycznej.
Uroczystej Mszy świętej o godz. 18.20 przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. Obecny był także bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk oraz blisko 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
We wstępie do Mszy świętej abp Adam Szal przypomniał zebranym, że modlitwa w Miejscu Piastowym ma sprawić „abyśmy byli zakochani w Panu Bogu, w Jego sprawach, w Jego przykazaniach, w Jego Ewangelii”. – Byśmy byli zakochani w Dobru, którym On sam jest. To bardzo trudne zadanie – tłumaczył metropolita przemyski.
Tradycyjnie już homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski. Nawiązując do tegorocznego hasła, hierarcha zauważył, że w Polsce około 2 miliony dzieci wychowuje się w rodzinach z problemem alkoholowym. – Ile z nich zwycięży, ale ile przegra swoje życie? – pytał. Dlatego potrzebna jest radykalna zmiana reklamowania, finansowania i sprzedaży napojów alkoholowych.
– Dzisiaj z pokorą wyznajemy przed Panem, że jako naród nie zatrzymaliśmy plagi pijaństwa i alkoholizmu. Nie przełamaliśmy proalkoholowej mentalności Polaków… Nadal powiększa się liczba uzależnionych i nadmiernie pijących – mówił ks. Biskup.
Według hierarchy to jest właśnie pokłosie m.in. nieumiejętnego korzystania z alkoholu, łatwej dostępności i niskiej jego ceny, reklamowania napojów alkoholowych, sporządzania fałszywych badań o nieszkodliwości alkoholu, nieuszczelniania granic na przemyt alkoholu i innych używek, a przede wszystkim milczącej akceptacji społeczeństwa na problem alkoholowy.
– Wielu myśli, że zawsze będą trzeźwi w pijanym świecie. Że ich dzieci będą trzeźwe w pijanej Polsce, że ich dzieci to nie będzie dotyczyć. Są w wielkim błędzie! – ostrzegał bp Bronakowski. Tylko trzeźwi obywatele zbudują silną, bogatą i zdrową Ojczyznę.
Kaznodzieja zachęcał także, aby za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski, błagać Pana Boga o trzeźwość polskiego narodu, bez której nigdy nie będzie on prawdziwie wolny. – Jeśli chcemy być narodem Maryi to musimy być trzeźwi! Dlatego tak ważne jest, aby jak największa liczba Polaków podjęła w sierpniu decyzję o dobrowolnej abstynencji. Czy stać nas na dar abstynencji? – pytał biskup, a następnie wyjaśniał, jak to ważny aspekt świadectwa wobec drugiego człowieka.
Po homilii została poświęcona wykonana w brązie Figura Matki Bożej, która będzie umieszczona w grocie w miejscowości Brenna Leśnica, w miejscu gdzie będą się odbywać rekolekcje i warsztaty dla osób wybierających drogę trzeźwości i porzucających nałogi.
Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności wobec pasterzy, kapłanów, sióstr zakonnych, wszystkich zebranych w Miejscu Piastowym i łączących się na całym świecie dzięki mediom katolickim skierował Ojciec Generał michalitów ks. Dariusz Wilk.
Dopełnieniem tego modlitewnego spotkania były Rozmowy Niedokończone prowadzone z Miejsca Piastowego na antenie Radia Maryja, w których wzięli udział: bp Tadeusz Bronakowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, inspektorka ds. wychowania u sióstr michalitek s. Dolores Mermer oraz ks. Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.
Miejsce Piastowe w archidiecezji przemyskiej nazywane jest też „sanktuarium trzeźwości”. –Nasze Sanktuarium, dzięki działaniom Apostolstwa Trzeźwości podejmowanym w Polsce, jest jednym z głównych miejsc tego duszpasterstwa, którego impuls płynie z charyzmatu pozostawionego przez bł. ks. Bronisława Markiewicza, apostoła trzeźwości – podkreślają michalici. Przecież bł. ks. Markiewicz powtarzał często, że „Polska albo będzie trzeźwa, albo wcale jej nie będzie”.
XVI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu była transmitowana przez TV Trwam, Radio Maryja oraz archidiecezjalne Radio Fara.
Za: michalici.pl