600 lat temu, 9 października 1419 r., papież Marcin V wydał bullę, na podstawie której franciszkanie otrzymali zgodę na założenie klasztoru w Gdańsku.
Aby upamiętnić to wydarzenie oraz dziękować Bogu za minione 600 lat, wspólnota gdańska zaprosiła współbraci oraz przyjaciół i dobrodziejów na uroczyste nabożeństwo przy świecach w Prezbiterium Kościoła Świętej Trójcy.
Liturgii przewodniczył wikariusz prowincji o. Tomasz Ryłko. Po procesyjnym wejściu i wniesieniu relikwii św. Ojca Franciszka, o. Tomasz Jank, gwardian i rektor gdańskiego kościoła, powiedział kilka słów o historii, przedstawiając pokrótce rys historyczny.
O. Piotr Pliszka, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, odczytał fragment listu św. Ojca Franciszka skierowany do całego zakonu, po którym o. Wikariusz odmówił modlitwę św. Franciszka „Wszechmogący, Wiekuisty…”. Wyjątkowo wybrzmiał tego wieczoru psalm „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”, który zaśpiewali wszyscy zgromadzeni.
Kulminacyjnym momentem nabożeństwa było uroczyste odczytanie bulli papieża Marcina V, w języku łacińskim przez dr Grzegorza Kotłowskiego, zaś w języku polskim przez sekretarza prowincji o. Grzegorza Kordka.
Pełny tekst bulli Marcina V w języku łacińskim i polskim – Bulla Marcina V
Dziękując Bogu za wszystkich braci, którzy posługiwali w Gdańsku na przełomie tych 600. lat i za decyzję Marcina V, przy dźwięku dzwonów i organów, wszyscy zebrani odśpiewali Te Deum, po którym wzywali wstawiennictwa wszystkich świętych franciszkańskich, prosząc o dar dobrego, szlachetnego życia.
Błogosławieństwem i uczczeniem relikwii św. Ojca Franciszka zakończyło się wieczorne spotkanie.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 3 października nabożeństwem Transitus i będą trwały do uroczystości Świętej Trójcy w 2020 roku.
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.gdansk.pl