Jak z wieloma Bożymi dziełami, także to zaczęło się w ciszy. Adoracja w milczeniu trwająca od 16 sierpnia stanowiła duchowe zaplecze przygotowania na nadchodzące uroczystości. Dzień i noc, osoby, które wyraziły do tego gotowość, czuwały przed Najświętszym Sakramentem. Szczególnym momentem wpisującym się w rytm tego czuwania była „pasterka bartłomiejkowa” odprawiona o północy z 23 na 24 sierpnia. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Proboszcz – ks. Piotr Filas SDS. Oprawę muzyczną zapewniła grupa młodzieży pod kierownictwem ks. Jerzego Lazarka SDS.
Sam dzień uroczystości św. Bartłomieja Apostoła, pierwszego patrona naszej świątyni, rozpoczął się tradycyjnie mszą świętą odprawioną w krypcie św. Bartłomieja, w najstarszej zachowanej części naszej bazyliki. Eucharystię sprawował ks. Proboszcz, przy licznie zgromadzonych wiernych.
Dzień odpustu przypadł na niedzielę 25 sierpnia – na dzień wspaniałej rocznicy ośmiuset lat od konsekracji naszej świątyni. Centralnymi elementami obchodów tego odpustu były kazania odpustowe wygłoszone przez ks. Józefa Figla SDS, Prowincjała Polskiej Prowincji Salwatorianów, oraz uroczysta suma odpustowa, którą odprawił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Ksiądz arcybiskup wygłosił słowo Boże, oraz poświęcił pamiątkową tablicę, upamiętniającą ten wielki jubileusz.
Po obchodach mających charakter sakralny, nastąpiła kolejna, wspólnoto-twórcza część parafialnego świętowania. O godzinie piętnastej rozpoczęła się trzynasta edycja festynu parafialnego „Bartłomiejki”, która wypełniona była przeróżnymi atrakcjami, począwszy od zabaw i gier dla dzieci, przez możliwość zakupu domowych wypieków na losowaniu atrakcyjnych nagród skończywszy. Rodzinnemu świętowaniu towarzyszył akcent artystyczny. Podczas festynu zostali ogłoszeni laureaci konkursu plastycznego „Bazylika św. Bartłomieja i św. Jadwigi na przestrzeni wieków”. Drugim artystycznym akcentem był wernisaż kończący plener malarski, który od kilku trwał w naszym mieście. Artyści z Polski, Włoch, Białorusi i Ukrainy prezentowali na nim owoc swojej kilkudniowej pracy. Podczas trwania festynu na scenie przy ołtarzu polowym występowali rozliczni artyści. Gwiazdą tego dnia był zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. Po terenie placu pielgrzymkowego, w strojach cysterek i w towarzystwie św. Jadwigi podróżowały uczennice trzebnickiej SP2 zachęcając do kupna losów i domowych wypieków. Swoje stoiska na terenie festynu prowadziły także salwatoriańskie apostolaty: Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej i Wolontariat Misyjny Salwator.
Podsumowując – Bogu niech będą dzięki za dar jego obecności trwającej w Trzebnicy już osiem wieków. Wyrazy ogromnej wdzięczności pragniemy skierować do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tak pięknych obchodów tego jubileuszu; zarówno w sferze duchowej, poprzez modlitwę i czuwania, jak i materialnej przez wsparcie i pomoc. Wszystkim z całego serca mówimy: Bóg zapłać!
Za: trzebnicasds.wordpress.com