W 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa wdzięczności za posługę papieża Polaka i Jego zawierzenie Matce Bożej. Od 2 kwietnia rozpoczyna się nowy cykl Wieczorów Maryjnych z katechezami Jana Pawła II i „powrót” do I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i do Częstochowy. W godzinie śmierci o 21.37 pielgrzymi dokonają zawierzenia wraz ze świętym papieżem przed pomnikiem na Wałach, dokąd przejdą w procesji światła.
– Jasna Góra ma za co dziękować. To był niezwykły pontyfikat dla wszystkich Polaków, ale dla Sanktuarium to było coś nadzwyczajnego – przypomina przeor klasztoru, o. Marian Waligóra. Podkreśla, że Jan Paweł II nazywamy jest papieżem jasnogórskim.
– On był papieżem tak bardzo związanym z Jasną Górą, papieżem, który tutaj wielokrotnie dokonywał aktów oddania Maryi, uczynił to zwłaszcza podczas pierwszej pielgrzymki, ale co jest szczególnie ważne, on w kontekście tajemnicy zawierzenia Maryi, sam siebie nazwał człowiekiem zawierzenia i dodał, że nauczył się nim być tutaj czyli na Jasnej Górze – zauważył przeor.
Zwrócił również uwagę, że było to „potwierdzenie Maryjnej drogi Kościoła w Polsce, którą idziemy patrząc na nieodległą historię, od czasów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego”.
O. Waligóra przypomniał także, że pierwszymi słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II na Jasnej Górze 4 czerwca 1979r. było to, że „obecność Namiestnika Chrystusa na polskiej ziemi jest spełnieniem woli Pani Jasnogórskiej”. Jak zauważył dalej o. przeor cała pielgrzymka upływała w promieniowaniu Jasnej Góry. – Nie możemy o tym nie pamiętać, musimy do tych słów wracać, by uczyć się Maryjnego przeżywania wiary, czyli na Jej wzór. Jest to niezwykły dar, który Kościół w Polsce otrzymał – stwierdził paulin.
To dlatego od 2 kwietnia na Jasnej Górze rozpoczną się Wieczory Maryjne – katechezy z Janem Pawłem II organizowane przez Jasnogórski Instytut Maryjny. To cykl siedmiu spotkań, w czasie których przypomniane zostaną słowa świętego papieża z pierwszej pielgrzymki do Częstochowy z 1979r. – Wieczory Maryjne poświęcone będą rozważaniom nad tym, co dokonało się przed 40. laty, co ma olbrzymie znaczenie i sens dla naszego dzisiaj – podkreśla o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.
Dodał, że „przez katechezy chcemy przejść ponownie drogę nauczania św. Jana Pawła II na Jasnej Górze z 1979 r., będziemy odkrywać głębię duchową i teologiczną słów, które Ojciec Święty wypowiedział do nas w Maryjnej stolicy Polski oraz niezwykłą aktualność papieskiego wezwania”. – Jan Paweł II pozostawił nam na Jasnej Górze mapę, rozwiniemy ją i spróbujemy odczytać – powiedział o. Tabulski.
Jasnogórski przeor dodał, że „chcemy wspominać tamtą pielgrzymkę nie tyle, by rozrzewniać się, by przypomnieć sobie te emocje, które wtedy nam towarzyszyły, wyrazić je na nowo, ale przede wszystkim, by wejść w papieskie nauczanie, w to głoszenie przez niego Ewangelii, które było bardzo mocne i poparte jego świadectwem życia”. Spotkania prowadzić będą mariolog dr Wincenty Łaszewski oraz paulin o. Wojciech Dec.
Tematem pierwszego wieczoru 2 kwietnia o godz. 19.30 w kaplicy różańcowej są słowa: „u Jezusa my na ordynansie, słudzy Maryi. Prawdziwa maryjność to prawdziwe chrześcijaństwo”.
Na program obchodów 14.rocznicy śmierci Jana Pawła II złożą się także Apel Jasnogórski o 21.00 a po nim procesja i modlitwa zawierzenia przy pomniku św. Jana Pawła II na Wałach jasnogórskich.
Paulini przypominają także o licznych papieskich wotach Jana Pawła II, które złożył na Jasnej Górze. Pierwszym darem jest złota papieska róża a ostatnim korony na Cudownym Obraz dla Matki Bożej i Dzieciątka, pobłogosławione 14 lat temu, 1 kwietnia 2005 r., a więc na dzień przed odejściem do Domu Ojca Świętego. Najbardziej wymownym wotum jest przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany po zamachu w 1981 r.
Obchodami rocznicy śmierci rozpocznie się na Jasnej Górze cały cykl wydarzeń w 40.rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego do Częstochowy. Ważnym dniem będzie 4 czerwca czyli dzień rozpoczęcia pierwszego papieskiego Jana Pawła II z Jasnogórską Maryją. Przygotowywany jest bogaty program tego świętowania.
Za: ekai.pl