769
W dniach 18-27 lutego na papieskim uniwersytecie Antonianum w Rzymie prowadzony był kurs dla promotorów sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Kurs był podzielony na dwie części. Pierwsza cześć został nazwana “zaawansowanym kursem formacji w integralnej ekologii”.
Uczestniczyli w nim Bracia z różnych krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Pakistanu, Indii, Wietnamu, Maroka, Hiszpanii, Włoch, Austrii, Polski, Ziemi Świętej, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Salwadoru, Hondurasu, Ekwadoru, Peru, Chile, Brazylii i Argentyny oraz osoby świeckie. W pierwszej części kursu wysłuchaliśmy różnych wykładów profesorów zakonnych i świeckich z uczelni Rzymu, Bolonii i nie tylko. Poruszany był także temat św. Franciszka w ruchu ekumenicznym i międzyreligijnym i piękno Stworzenia jako zaproszenie do wdrożenia papieskiej encykliki Laudato si’ do naszego życia. Mówiono o św. Franciszkumi z Asyżu w związku ze Stworzeniem i stworzeniami, o podstawach ekologii islamskiej, która okazuje się tak bardzo spójna z naszą. Poruszano temat stworzeniem jako wolnego aktu Boga według Johna Dunsa Szkota. Kryzys ekologiczny, w którym żyjemy dzisiaj, głęboko naznaczony zmianami klimatycznymi, sprawia, że jesteśmy świadomi i szukamy konkretnych dróg w naszym stylu życia, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Na posiedzeniu Rady Plenarnej (PCO), które odbyło się w ubiegłym roku, było oczywiste, że problem ten ma zasięg globalny. Jednocześnie doceniono propozycję i linie działania encykliki “Laudato Si” dla opieki nad wspólnym domem.
Wierzymy, że troska o środowisko musi być transwersalna i musi angażować wszystkich ludzi, a także politykę, religię i gospodarkę. Kiedy obchodzimy 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem Malik al-Kamilem (1219), Kurs SPOS 2019 uwzględnia dialog ekumeniczny i międzyreligijny, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwiązanie musi pochodzić od wszystkich.
Druga cześć kursu przeznaczona była już tylko dla zakonnych animatorów SPOS i zawierała praktyczne wskazania do działania, aby animatorzy SPOS mogli mieć narzędzia, które pomogłyby im podjąć refleksję i działania na rzecz konkretnych potrzeb, które cechuje środowisko, w którym żyjemy na co dzień. W drugiej części ważnym elementem była wizyta i wykład o. Generała Michaela Perry OFM, który jasno zaznaczył, że działania JPIC są fundamentem naszego franciszkańskiego życia i jako takie są obowiązkiem każdego brata, ale także troską całego Kościoła tak w wymiarze lokalnym, jak i całościowym.
O. Jeremiasz T. Brzeziński OFM
Animator JPIC
Prowincja św. Jadwigi
Animator JPIC
Prowincja św. Jadwigi