Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: Remont bazylik w Tuchowie dzięki środkom unijnym

Redemptoryści: Remont bazylik w Tuchowie dzięki środkom unijnym

Redakcja

Pochodząca z XVII wieku bazylika w Tuchowie przejdzie remont, dzięki unijnej dotacji w wysokości prawie 1,9 mln zł. W środę podpisano umowę gwarantującą przyznanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys przypomniał podczas podpisania umowy, że tuchowska bazylika to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w Małopolsce.

„Dzięki dofinansowaniu z RPO nareszcie będzie możliwy tak długo oczekiwany remont nie tylko samego budynku kościoła, ale też jego najbliższego otoczenia. To jednak nie wszystko – teraz zabytkowe obiekty zostaną podświetlone, dzięki czemu będzie można zachwycić się nimi także po zmroku” – zapowiedział.

W ramach zaplanowanych prac zostanie przebudowany także mur oporowy, otaczający cały kompleks klasztorny oraz schody zewnętrzne, a przyklasztorny dziedziniec zyska nową nawierzchnię.

Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie również remont świetlicy środowiskowej – po zakończeniu prac będą mogli w niej spotykać się zarówno pielgrzymi, jak i mieszkańcy, np. podczas zajęć edukacyjnych czy koncertów.

Tuchowskie sanktuarium położone jest na wzgórzu Lipie w pobliżu rzeki Białej. Słynie z pochodzącego z pierwszej połowy XVI w. cudownego wizerunku Matki Bożej Tuchowskiej. Zaliczane jest do tzw. sanktuariów ponadregionalnych (znanych daleko poza granicami diecezji).

Według tradycji benedyktyńskiej pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około 1079 roku. Był pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Okres jego świetności związany był z rozwojem kultu Matki Bożej Tuchowskiej i rosnącym ruchem pielgrzymkowym.

Nową świątynię w tuchowskim sanktuarium wbudowano w latach 1665-1682. Murowany kościół został konsekrowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w 1687 r. Do 1816 roku sanktuarium opiekowali się benedyktyni, którzy zostali stamtąd usunięci przez zaborcę austriackiego. W 1893 roku wydał on zgodę na oddanie sanktuarium w zarząd redemptorystom.

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda